Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Letna dovolenka.

    Chcela by som sa vas opýtať či je vhodné cestovať k moru s 9-10 mesačným dieťatkom k moru do Bulharska. Ak ano, ake je preň najvhodnejšie cestovanie? Ak nie, čim je ohrozené?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    myslím si, že s deťmi do roka netreba cestovať nikde. Sú ohroezené infekciou, dehydratáciou, úrazom pri cestovaní, bakteriálnym zamorením klimatizácie v lietadle a podobne. Málokto si však dá povedať a berie tieto veci do úvahy.Väčšina detí nakoniec tieto cesty s rodičmi našťastie v zdraví prežije. Pre ich zdravie a pohodu to však vhodné nie je.
    Ak už cestovať, tak lietadlom, najmenej na dva týždne / najideálnejšie pri takej zmene je potom už dlhdobejší pobyt/. Zabezpečiť sa stravou vhodnu pre dieťa, teda mliekomna ktoré je zvyknuté alebo pokračovať v kojení, zobrať si so sebou detskú výživu komerčne vyrábanú vhodnú pre daný vek. Nedávať v krajine strvu v reštaurácii ani ovocie. V Bulharsku špeciálne takmer každý máva rideku stolicu, nie je to ochorenie, len zmena mikrobiálnej klímy.