Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Otázka k ockovaniu

    Dobrý deň pani doktorka, prosím poraďte mi, ako vyriešiť našu situáciu.
    Stalo sa nasledovné...
    Mali sme dohôdnuty termín na očkovanie vakcínou BEXSERO. Vakcínu som zakúpila za takmer 100 eur.
    Sestrička nachystala vakcínu na očkovanie - nasadila ihlu... Avšak pochybila, pretože to spravila ešte predtým, než lekárka dieťa skontrolovala. Lekárka totiž nakoniec usúdila že očkovanie odkladá.
    Sestra teda dala dolu ihlu z vakcíny a následne vakcínu dala naspäť do krabičky a asi chladničky.
    Posunuli termín o mesiac.
    Prosím Vás ja mám však obavu, že vakcína bola znehodnotená,pretože je možné že sa obal vakcíny po nasadení ihly narušil? A že vakcína teda mala byť podaná ihneď bez odkladania.
    Ja sa už bojím dcerku o mesiac touto odbalenou vakcínou naočkovat.

    Viete mi prosím potvrdiť, či nasadením ihly na túto danú konkrétnu vakcínu BEXSERO, bol narušený jej obal ako taký? A teda aj sterilita vakciny?
    Alebo je to vakcína, ktorá keď nezatlačila ihlu po jej nasadeni, ostala v podstate akoby pôvodne atmosférický uzavretá a sterilnáaj naďalej??
    Prosím, kde sa dopátrať odpovedí na takúto moju otázku.
    Vy ako lekárka by ste mohli mať skúsenosť s použitím tejto konkrétnej vakcíny.
    Zaujíma ma, či je správny daný postup zdrav. sestry.
    Alebo je vakcína už znehodnotená.

    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Veľmi to potrebujem.
    Ďakujem

    D.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ospravedlňujem sa, bola som inak zaneprázdnená a teraz som si konkrétne zistila, aby som vám správne odpovedala.
    Ak bola vakcína otvorená z vakuového obalu, bola nasadená ihla, tak nie je možné vakcínu aplikovať inokedy ako v daný deň kedy bola otvorená.
    Teda aplikovať vakcínu, ktorá bola otvorená pred mesiacom nie je možné. Ostáva vám len kúpiť novú vakcínu.