Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

  , Autor: Luciluc

  Dobrý deň, syn (o mesiac bude mať 3 roky) bol 2.3. očkovaný proti kliešťovej encefalitíde prvou dávkou, druhú mal dostať o mesiac. Hneď na začiatku apríla mal manžel covid, pričom aj syn mal 2 dni teplotu, hoci Ag test mal opakovane negatívny. Následne som mj vždy ráno odsávačkou vytiahla z nosa hustý hlien, niekedy žltý, inokedy biely, cez deň soplíky nemal. Pred veľkou nocou nastúpil do škôlky, po 3 dňoch sa mu však spustil soplík (mal ho od 14.4.), bol hustý, žltý až pomaly do zelena. Teplotu mal len prvé dni mierne zvýšenú max. do 37,5. Dostal na to pamycon na pohotovosti. Občas zakašľal ale iba kvôli zatekajúcim hlienom. Koncom minulého týždňa mu soplík prešiel, cez víkend už bol úplne bez. Dnes išiel do škôlky, ale vzhľadom k tomu, že už nejaký čas to očkovanie odkladáme, a druhá dávka má byť podaná do 3 mesiacov, bolo mi sestričkou odporučené nechať ho od zajtra doma, aby ho mohli bud.týždeň zaočkovať (pani doktorka momentálne neordinuje). Je potrebné aj po prekonaní ľahšej infekcie, aby bolo dieťa pred očkovaním zdravé 2 týždne? Hrozia vážne riziká ak by bolo zaočkované v čase keby ešte nejaká slabá infekcia prebiehala? Po zaočkovaní môže na ďalší deň nastúpiť do škôlky alebo by mal radšej zostať doma, aby tiež krátko po očkovaní neochorel? Ďakujem za Váš čas.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Toto očkovanie je možné spraviť kedykoľvek, pokiaľ dieťa neprekonáva závažnú infekciu s vysokými horúčkami alebo takúto infekciu nemal v poslednom týždni. Soplík ani kašeľ nie je kontraindikáciou.

Podobné otázky

 • Meningitida, kliestova encefalitida

  , Autor: stanica

  Dobry den p. doktorka,

  prosim Vas o radu.
  Moj syn ma 1 roka 5 mesiacov, vo februari mal 3. povinne ockovanie. Na pondelok 9. aprila je objednany na ockovanie proti kliestovej encefalitide 1.davka(zijeme v oblasti s najvacsim vyskytom) a o mesiac jedna davka ockovania proti meningitide a potom nejak nasledne druha davka proti kliestovej encefalitide.
  Moja otazka ale znie, ci vobec mame ist do toho, ci mame dat syna ockovat? Ci to nie je prilis velka zataz na tak malicky organizmus tolko ockovani za sebou?!? Ci by nebolo lepsie dat vacsie rozostupy, alebo pockat do vyssieho veku? A ci vobec odporucate tieto ockovania u deti takehoto veku. Aky je Vas nazor prosim??? Pri meningitide som viacmenej rozhodnuta ze ano, len vaham, ci teraz alebo pockat? A s tou kliestovou encef. som si nie celkom ista, ale byvame hned pri lese, vsade trava, les.... Poradte mi prosim.
  Dakujem velmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Meningitidu určite odporčam, ak žijete v oblsti so zvýšeným výskytom klieťovej encephalitidy tak očkovanie určite tiež odporčam.
  Obe vakcíny sú neživé, teda je možné očkovanie aj oboma vakcínami naraz, meningitida meningokoková po roku sa očkuje len jednou dávkou. Pokojne to môžete sprviť tak, že sa podá prvá dávka meningokokovej meningitidy, o 1č dní môžete pokračovať prvou dávkou proti kliešťovej encefalitíde a o mesiac druhou dávkou proti kliťovej encefalitíde. O pol až trištvrte roka je tretia dávaka proti kliešťovej encefalitíde. V tomto veku by mal dostať aj očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke. To je živá vakcína, po jej podaní je možné podanie ďalej vakcíny najskaôr o mesiac.

 • Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

  , Autor: mia51

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, od akého veku je možné dať dieťa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde. Dcérka bude mať 6 mesiacov. ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Proti kliešťovej encefalitíde je možné dieťa zaočkovať po ukončení prvého roka života. Faktom však je, že deti do predškolského veku rodičia ešte chránia pred kontamináciou kliešťom, zväčša sa pohybujú oblečené. Na druhej strane však vidíme kliešťa aj na veľmi malých deťoch, do jedného roka. Ochorenie klišťovou encefalitídou prebieha u detí v útlom veku zväčša pod obrazom chrípky, priebeh nebýva závažný. V tomto veku sú dôležitejšie očkovania proti iným, veľmi závažným a častejším ochoreniam. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je dobré začať v predškolskom a ranom školskom veku.

 • Kliešťová encefalitída

  , Autor: caity

  Dobrý den, chcem sa spytat na ockovanie proti kliestovej encefalitíde. Dcera bola zaockovaná troma základnými dávkami vakcíny FSME. Poslednú dávku dostala 25.1.2011. Teraz v januári by mala byt preockovaná po troch rokoch. Treba to ockovanie stihnút do 25.1. alebo moze byt zaockovaná aj neskor? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môže byť zaočkovaná kedykoľvek do uplynutia piatich rokov. Ak je to preočkovanie porvý raz po základnej dávke očkovania / tri dávky/ tak sa odporúča po troch rokoch, neplatí to striktne presne na deň.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: