Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • MMR očkovanie

    , Autor: Zuziiicka

    Dobrý deň. Mam obavy z MMR očkovania ktoré syna(13mesiacov) caka za mesiac. Prosím vás poradte. Potrebujem si vypočuť názor profesionála. Ide o to ze pred 3ma rokmi som mala zapal očného nervu co mi vysvetlili ako autoimunnu chorobu ktorá môže byt dedičná. Tiez nam jeden lekar povedal ze by sme si mali dávať pozor pri MMR ockovani. Preto sa bojim reakcie.Nemoze prave MMR ockovanie nieco "odstartovat" pri synovi?
    Doteraz sme ockovali proti pneumokokom a hexavkvimu len z tohto MMR mam obavy.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nemáte prečo mať obavy. Je to očkovanie proti závažným ochoreniam. Bolo dokázané , že nie je príčinou autizmu.
    Autoimúnne ochorenia vykazujú aj podiel dedičnosti ale nie je to tak, že by sa kvôli tomu nemohlo očkovať aj živou vakcínou. Autoimúnne ochorenie určite nie je v kontraindikáciách očkovania vakcínou MMR.
    Je naozaj ťažké vás upokojiť a zažehnať váš strach z očkovania, obzvlášť ak vám červíka pochybností a strachu zasial nejaký lekár.
    Každé očkovanie môže mať nežiaduce účinky, vždy ich pri očkovaní rodičom vysvetlím, hlavne tie očakávané. Očkujem 40 rokov, zaočkovala som tisíce detí a žiadne nemá žiadne závažné nežiaduce účinky ani po očkovaní živou očkovacou látkou ako je MMR vakcína.