Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • MMR ockovanie

    , Autor:

    Dobrý deň,
    ďakujem za všetky Vaše odpovede na moje otázky a mám ešte poslednú. Keďže o mesiac odchádzame do USA, chcem dať dcéru zaočkovať ešte Nimenrixom. Termín máme 2.8., keďže pani doktorka má dovolenku. No podľa najnovších zákonov v USA, deti ktoré idú do predškolskej (čiže majú 5 rokov, teda to sa týka mojej dcéry) musia mať určité očkovania. No a náš očkovací kalendár sa líši od amerického v MMR očkovaní. Oni očkujú tú druhú dávku pred začiatkom školy. U nás sa očkuje až v 11.roku. No a otázka je, dá sa na Slovensku požiadať o skoršie očkovanie touto vakcínou? A je bezpečné? A je vhodné očkovať touto vakcínou týždeň pred odletom? Ak ak nie, a dám dcéru zaočkovať Nimenrixom, po akom čase by som ju prípadne mohla dať v USA zaočkovať MMR vakcínou? Ďakujem Vám veľmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je určite lepšie zaočkovať najskôr Nimenrix, pretože následne po očkovaní touto vakcínou / neživou/ je možné už o krátky čas očkovať aj MMR vakcínou / zväčša nechávme interval 14 dní ale nie je to podmienky/.
    Dá sa učite požiadať o skoršie očkovanie vakcínou MMR ale pravdepodobne je potrebné o to požiadať regionálny ústav verejného zdravotníctva so zdôvodnením., prípadne aj vašu poisťovňu. Ide o to, aby vakcínu poisťovňa v mimoriadnom termíne peplatila. Faktom je, že reakcia na očkovanie Nimenrixom príde do 24 hodín a trvá cca 48 hodín: eplota, spavosť, bolesti hlavy. Dieťa potrebuje byťv kľude, žiadne fyzické ani psychické namáhanie. \é dní po očkovaní bude učite môcť cestovať. Reaakcia na očkovanie po MMR pichádza až o 5 až 11 dní. Býva to teplota, vyráža , niekedy zdurenie lymfatickcýh uzlín, reakcia rvá 3 až 5 dní. Ak by ste zaočkovali najskôr MMR, keďže sa jedná o živú vacínu, ďalie očkovanie je možné najskô o 4 týždne, ideálne dodžiavame termín 6 týždňov.