Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie DTP

    Dobrý deň,chcela by som sa opýtať ako je to s očkovaním u 5-6 ročných detí.Syn mal v decembri 2008 5 rokov a ma byť zaočkovaný proti DTP, za ktore mam ale doplatiť cca 700sk.Na moju otazku ,prečo mam doplacať povinne očkovanie som dostala odpoveď,že deti narodene v roku 2003 si to musia doplacať a deti narodene v roku 2004 už nie.Pripadne je možnosť ho zaočkovať aj staršou vakcinou,za ktoru sa nedoplaca,ale tu by mi už neodporučala lebo ta nova je oveľa lepšia.Tak sa chcem opýtať ako to je s tými vakcínami,prečo to niektore deti maju hradene a ine nie,akí je v tom rozdiel.A tiež akí je rozdiel v tých vakcínach.Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je teda narodený v roku 2003. Podľa mojich vedomostí a podľa toho ako to robím ja, môže byť zaočkovaný očkovacou látkou Infanrix POLIO, za ktorú sa nič nedopláca. Závisí to aj od toho, koľkokrát mal zaočkovanú detskú obrnu. Ak 4x, tak môže dostať naozaj očkovaciu látku proti záškrtu tetanu a čiernemu kašľu s celobunkou zložkou tohoto antigénu, býva po nej horúčka bolsti končatiny. Momentálne ju nemáme, ale rieši sa, aby bola. Určite je vhodnejšia očkovacia látka Infanrix, ktorá sa však dopláca 700 Sk, teda asi 23 eur. Naozaj by ste to nezvládli zaplatiť?