Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,692 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Kašeľ

  , Autor:

  Dobrý deň,
  už vyše 2tyzdnov bojujeme so suchým kašľom. Syn má 5m,je plne kojeny. Najskôr sme dostali sinupret,ktorý mi ťažko horko vypil, ale aj z ktorého vracal. Vymenili sme to za mucosolvan a stoptusin. Dostali sme k tomu na predpis fenistil. Avšak, ani po týždni užívania,mu ten kašeľ nepresta. A dosť často vracia. Kašle(suchý kašeľ) v hlavne v noci, sem tam cez den. Používame dottera oleje a aj zvlhčovače vzduchu na noc. Chudatko,mám pocit,že má celý žalúdok rozhádzané z toho už.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  Prajem ešte pekný zvyšok dňa.
  Barbora

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite na takýto kašeľ nie je vhodný mucoslovan ani sinupret. Dobrý je stoptussin ale sirup 3 x 1,25 ml a fenistil. Určite žiadne voľavé oleje!!!!!!!!!!!!!!Stačí k postieľke vlhký froté ručník, aby sa vzduch zvlhčil ale nemusí byť úplne presiaknutý vlhkosťou.
  Niekedy je vhodné dať na hrudníček obklad fitobalm alebo pulmex.

Podobné otázky

 • Dlhodobý vlhký kašeľ dcéra 4,5 roka

  , Autor:

  Dobrý deň prosím Vás chcem sa poradiť.dcerka má dlhodobý kašeľ vlhký asi 3mesiace. Sme pozorovaní a liečený na alergologii. Inhalujeme 3tyzdne flexotide máme aerius sirup -kasel stále rovnaký vlhký akoby chcela vykašľať hlien ale nevykasle ho.Máme výter z nosa a hrdla a mala má zlatého stafilokoka v hrdle -ale nieje tam zápal podľa pani dr. na ORL.
  Poprosila by som o názor keďže nám nič na ten kašeľ nezaberá už neviem ako ďalej. Mysle som že ten flexotide by ju mal zbaviť toho kašla ale zatiaľ nic.Ten kašeľ je iba cez deň v noci spí kľudne bez kašla.
  Ďakujem za názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Aj zdravé dieťa zakašle denne 10 až 30 krát a pokiaľ nemá iné príznaky ochorenie, je to jednoducho obranný reflex na odstránenie hlienov, ktoré sa jej tvoria, pretože pravdepodobne má alergiu na nejaké kvitnúce rastliny a teraz je toho naozaj veľa.
  Ak kašle len cez deň a v noci nie je potrebné myslieť aj na psychogénny kašeľ, to už musíte zhodnotiť vy, či v tejto zvláštnej dobe môže mať aj takéto problémy. Nenapísali ste totiž ako je dieťa staré, takže aj takéto problémy môžu byť v rôznom veku, od predškolského začínajúc

 • Nádcha a kašeľ

  , Autor: Lenka02

  Dobrý deň,pani doktorka.
  Dcérke(6,5 mesiaca) sa pred piatimi dňami začala nádcha,začala aj kašľať.Boli sme u lekárky,dýchanie bolo čisté,vraj je to len niečo vírusové.Nasadili sme Solmucol.Nekašle už často,skôr len vlhko vykašliava,akurat sa soplíky zmenili na bledožlté.Pani doktorka nasadila Pamycon kvapky.Chcela by som sa opýtať,chodiť s ňou v tomto čase von,alebo nie?Mam obavy skrz situácie,ktorá nastala.

  Ešte jedna otázka.Koľko tekutín, vrátane UM ,by malo prijať dieťa v tomto veku denne?Malá už má príkrmy (desiatu aj obed).Nechce piť vodu,a teraz ako má soplík niekedy štrajkuje aj pri mliečku.Bojìm sa,aby sa nedehydrovala.

  Ďakujem pekne za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa.

  S pozdravom

  LENKA

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak nemá teplotu a dodržíte všetky pravidlá tohto krízového stavu, tak samozrejme vonku treba chodiť, len ak idete výťahom, nezabudnite ho aspom minútu nechať otvorený a vetrať,, než do neho vstúpite.
  Dieťatku okrem príkrmov a mlieka môžete ponúknuť prevarenú, ochladenú vodu, nie žiadne čaje!!!!a má vypiť maximálne 180-200 ml za deň, ale nemusí toľko vypiť. Ponúknite, keď je smädné, napije sa. Neprelievajte!!!

 • Inhalacia Nacl

  , Autor:

  Dakujem za vasu odpoved.. Vysiel nam zubok.. Kasel po inhalacii fyziologickeho roztoku ustal.. Bravcovu mast sme mali letnej teploty po vybrati z chladničky...

 • Zahlienenost

  , Autor:

  Dobrý deň prajem pani doktorka Chcem sa opýtať čo mám robiť ak mám štvor mesačnú dcérku a dobrala antibiotiká a brala Fenistil Mucosolvan hedelix Solmucol A nič jej nezaberá stále je zahlienená a kašle strašne moc Chcem sa spýtať či môže brať ventolin sirup Ak áno Koľko mililitrov Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ventolin sirup samozrejme môže brať ale to nemôžem ja odporučiť na diaľku, keď som dieťatko nevyšetrila. Ventolin sa dáva pri spastickej bronchitíde, kedy sú stiahnuté priedušky, dieťatko píska a má to charakteristické známky pri počúvaní auskultácii dieťatka. Takže tento sirup by som v žiadnom prípade nenasadila bez lekárskeho vyšetrenia.
  Ak dieťatko aj po liečbe kašle, mal by ju znova vidieť lekár a rozhodnúť o ďalšom postupe. Mamičkám sa kašeľ niekedy zdá strašný, ale nemusí to byť až také vážne. Treba správne čistiť noštek, zvlhčiť prostredie v byte, podávať liek na rozpustenie hlienu/ napríklad prospan 2x2,5 ml/ vitamíny. Podložiť predné nohy postieľky, aby dieťatko spinkalo so zvýšene uloženou hlavičkou. Najdôležitejšie je: úprava prostredia doma, nesmie sa doma fajčiť!!!!!!!!!!!!!ani na balkóne!!!!!!!!!!!!!! a samozrejme vždy dostatočne vetrať.
  Ak by zahlienenie a celkový stav dieťatka nebol dobrý, treba myslieť aj na vážnejšie príčiny takéhoto stavu ale to už vyrieši váš lekár.

 • Kasel

  , Autor:

  Dobry de n mam 4.5mesacneho syna a zacal pokasliet.. Najprv to bol mokry kasel na ktory berieme bronchipret na odporucanie lekara... Avsak zacalo sopliky ak slintanie kedze asi Idu zuby.... Mozem natierat jazvecou matou hrudník? Nechcem aby to preslo do daviveho kasla.. V noci je zatial klud a polohujem na bok ppcas spanku. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Jazvečiu masť nie, mohol by zareagovať alergicky, je ešte malý. Skúste z lekárne fitobalm alebo pulmex pre deti do dvoch rokov.
  Treba zvlhčiť prostredie, veľa vetrať, chodiť na prechádzky. Môžete aj podložiť predné nohy postieľky, aby ležal so zvýšenou hlavičkou a nezatekali mu hlieny.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: