Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Permanentny sopel

    , Autor: Monyka2102

    Dobry den. Chcem sa informovat ked estw syn nemal rok chodili sme skoro kazde 3t. Na prehliadky nakolko mal soplik a z nwho kaslal.
    Od 11m do cca 16m, nasledne sme boli u alergo nasadila liecbu vysli pele trav v lete soplik kasel ustupil. Opat prisiel januar a zacal kotoc soplov a z toho vlhky kasel.
    Vo februari bral aj atb to paradoxne sopel nemal ani nekaslal ale mal teplotu a crp 105. Dostal augmentin duo.
    Ale sople sa nam tahaju stale.
    Vaprili nastupil do skolky kde som infomovala ze je alegik a treba mu casto fukat nostek inak zo zatekajucich soplov kasle. Aktualne sa tocime.. Uz sme absolvovali 2x vyter.
    1x bol s. Aureus a str. Pneumonie ale stredne masivne. Dr urcila ze atb nie je potrebne no na natlak skolky sme dali pamykoin
    Po 10 dnoch po liecbe pamykoinom (2kv 5xdenne) sme boli na vyter a syn mal opat stredne masivne streptotoka.
    Okrem soplika a kasla cez den nema teplotu nema crp, hrdlo ma ciste kludne, dychanie ciste.
    Ked ho mam doma a teda striehla som aby som mu casto nefukala nos tak vobec mi nepride v tak katastrofalnom stave ako mi posielaju foto zo skolky kde ma sople stecene az po bradu.. Pride mi ze mu vobec nevyfukaju nos a on potom kasle.

    Chcem sa opyat je cesta nasej dr spravna. Pri stredne masivnom nazele v kultivacii sa nedavaju celkove atb?
    Nasa pediateicka totiz nedava atb len tak a teda ja s tym súhlasím. Ale chapem aj skolku ze sa ohradza na soplave dieta.
    No je to aj alergik a teda pocuvam len ze nemoze mat tie prejavy soplov ked je na intahistaminikach.
    Dakujem za. Radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Alergik ale aj nealrgik môže mať sople vždy! jednoducho je zvýšená tvorba hlienu z rôznych príčin, dokonca aj ako ochrana sliznice nosa. Vôbec netreba baktérie, ktoré sa tam našli liečiť antibiotikami ani lokálnymi ani celkovými, ani vôbec nebolo treba robiť výtery!!Žijeme s baktériami.
    V našich škôlkach je to fakt problém, akosi nevedia pochopiť, že dieťa má sople a treba mu hlavne čistiť nos. Skúste to malého naučiť, dávajte mu papierové vreckovky, nech si sám čistí noštek.