Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Vírusová angína

  , Autor: katkadca

  Dobrý deň pani doktorka,
  dcérka mala diagnostikovanu vírusovú angínu, má 6 mesiacov. Prvý deň celý teplota 37,5, v noci do 39, druhý deň tiež cez 37 stupňov. V noci do 38. Potom už bez teploty. Ostali sople a trošku kašeľ. Chcem sa opýtať, po skončení teploty je možné ísť s dieťaťom von na vzduch alebo je lepšie počkať 5-7 dní od začiatku ochorenia? Ďakujem pekne, Katarína

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  24 hodín po skončení teploty ešte zostaňte doma, mohla by sa vrátiť. Potom môžete ísť na prechádzku.

Podobné otázky

 • Vírusová angína horúčka

  , Autor: Bee

  Ďakujem za odpoveď. No atb boli po 3 dňoch vysadené. Iné ani neboli nasadené. Iné vyšetrenie nebolo, nakoľko malý sa zdal byť úplne fit bez akéhokoľvek klin obrazu... Inf mononukleozu vylúčili, pretože nemal vôbec zväčšené lymfatické uzliny. Dnes sme chorí znova. Prv dutiny, teraz opäť horúčka okolo 39.5...začína kašeľ, crp nízke, výter negatívny... Hoci má žltú sekréciu z nosa, veľmi upchate dutiny a dokonca už má dnes chytené aj oči... Ja už neviem... Chcem sa prosím ešte opýtať, ten nurofen 7mg/kg môže byť každých 6 abo len každých 8 hodín?? Na krabicke je ze 3-4x denne... Mame takú skúsenosť, že nám nezaberá paralen takmer vôbec...nurofen lepšie.. Takže keď ma po 3 hodinách znovu okolo 39,treba to zrazat? Nie je lepšie počkať na nurofen po 6 hodinách? Alebo fyzikálne? Zábaly, kúpeľ? Keď sa ešte vrátim k tej alergii na atb... Predsa som si spomenula, že pár vyrážok mal aj predtým z amoksiklavu...ale naozaj málo... Ďakujem opäť za rady, pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nurofen v uvedenj dávake môžete podať už po šiestich hodinách. Ak je teplota nad 39 st. C, treba spraviť aj zábaly alebo potieranei telíčka vlažným, chladným uterákom, žinkou, plienkou. Určite treba dieťatko sledovať a pri pretrvávaní teploty znova navštíviť lekára.

 • Vírusová angína

  , Autor: Bee

  Dobrý deň pani doktorka, tak ešte pokračujem,predsa horúčka aj v nedeľu poobede vystúpila nad 39 st, ale zo správania sa malého bolo zrejmé, že ho veľmi bolí hrdlo, nic nechcel piť, jest... Len boli boli a ukazoval do pusy .. V pondelok ráno bez iných vyšetrení sme dostali ATB.. Hrdlo nebolo pozrete podotýkam,vytery ani crp nič.. sirup unasyn... No a dnes, utorok , mam pocit, že ma reakciu na tie atb, začal sa vyhadzovať za ušami, pred ušami, pri uhle sánky, krk, sem tam aj čelo líčka a trochu predlaktie aj nožičky, večer už pozorujem aj sem tam bodka bruško a chrbatik... Nie je to, že by bol veľmi vyhadzany, nie je celý posiaty, ale je to zreteľné... Po konzultácii s lekárom.. mi povedal ze nemáme prerušiť liečbu, ale dať fenistil dva dni a ze potom sa uvidí... Chcem Vás poprosiť o Vás názor, či je vhodné s atb pokračovať aj pri reakcií na ne? Nemoze mu to uškodiť? A keď fenistil vysadime, reakcia sa nevráti? Už sme užívali penicilinove atb a boli sme ok. Vlastne ani neviem, ako dlho ma tie ATB užívať :-( budem rada ak mi odpoviete na obe otázky, aj tu staršiu, budem mať poučenie do budúcna, žiaľ naozaj niektoré mamky sú nútené obrátiť sa takto na Vašu vzdialenu pomoc, ďakujem krásne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ospravedlňujem sa, že som neodpovedala hneď ale bola som zaneprázdnená a dokonca som mala službu. Je to presne tak, ako sa to stáva, pravdepodobne sa jednalo o vírusové angínu, ktorej príčinou bol vírus, ktorý spôsobil infekčnú mononuukleózu / ale nie vždy to musí byť on/ a pri nevhodnej kombinácií vírusu a liečby / unasyn/ došlo k výsypu. Unasyn, ampicilin, augmentin amoksiklav sa na angínu nemá dávať!!!!práve kvôli možnosti presne takého priebehu ako popisujete. Ale neobávajte sa, všetko sa upraví a dieťatko sa uzdraví. Dúfam, že ste boli na kontrole, unasyn sa vysadil, vyšetrili sa príslušné parametre a dieťatko sa po rekonvalescencii znova vráti k svojim činnostiam a bude aj dobre papať.

 • Vírusová angína?

  , Autor: Bee

  Dobrý deň pani doktorka. Chcem Vás poprosiť o radu. Naš 27 mes. syn začal zo štvrtka na piatok v noci horuckovat (dnes je nedeľa), v piatok sme boli u Dr, ten skonštatoval, že je tam mierne chytené hrdlo a pravdepodobne začínajúca angína. S CRP menej ako 8..tak ze skúsime bez ATB.. Štvrtkova noc, cely piatok, noc, sobota mal vysokú teplotu, okolo 39,5...striedali sme po 3.5 hod panadol capik s nurofen sirupom, teplota sa nám ale podarila zraziť len do výšky 39 st, niekedy ani to nie, tak sme dali zábal, tak asi o pol st sa to podarilo zraziť a do pol hodiny to stúpalo znovu...cize dve noci a dva dni mal takto vysokú teplotu, s tým, že už potom prestal aj jest, je vidno, že ho boli hrdielko, aj horúce ho ma.. Aj povie, že boli krk... Dnes nastala konečne zmena, že teplota klesla na cca 37.5, a po nurofene začala stúpať až po piatich hodinách na 38.0...asi pôjde zase hore.. ..co predtým bolo oveľa vyššie... Chcela by som sa teda opýtať na základe Vašich skúseností a odbornej znalosti, ak ide o vírusovu angínu, koľko dní môžu byť teploty a aké vysoké? Bo nás Dr tvrdil ze ak sa to dva tri dni nemeni, treba ATB, ale keďže je víkend, atb doma nemám... ak teploty klesnú po určitom čase, pravdepodobne atb nie sú nutné? Nemôže tam byt bakteriálna infekcia aj pri zníženej teplote? Netreba nejaký výter alebo znovu crp?? Už sa mi to totiž stalo, že po dvoch dňoch vysokých teplôt nám boli predpísané atb aj napriek tomu, že crp na začiatku bolo nizke. Veľmi ma zaujíma, či crp nemôže byť v začiatku ochorenia nízke a za jeden až dva dni prudko stúpať? Bojím sa ze keď aj teploty klesnú, aby tam nebol nejaký streptokok, bo známy tak mali a majú z toho teraz komplikácie :-( alebo naopak nedať atb pri horúčke a niečo zanedbať...trochu zdĺhave a početné otázky, ale budem Vám veľmi vďačná za odpovede.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Angína býva oveľa častejšie vírusová než bakteriálna! Hlavne u detí v tomto veku. Tá virusové´á má aj ťažší priebeh, horúčky môžu trvať 5 až 7 dní, samozrejjme dieťa treba opakovane vyšetriť, niekedy je potrebné aj spraviť odbery na vlúčenie infekčnej mononukleózy, zistiť príčinu ochorenia. CRP je pomocný marker, vyšetrenie, niekedy ani pri vyššom antibiotika nedávam. Na druhej strane treba vedieť, že sa pomerne rýchlo mení, do 24 hodín od začiatku ochorenia nebýva vyššie ani pri bakteriálnej infekcii. Zvážte či podávate dostatočnú dávku liekov od teploty: paralen 15 mg na kilo a dávku a nurofen 7 mg na kilo a dávku.

 • virusova angina?

  , Autor: jajuska13

  Dakujem za odpoved.pre istotu som dala dcere hned na druhy den urobit vyter z hrdla aj krvne testy na mononukleozu ktorou ma pani doktorka trosku vystrasila..krv v predbeznych vysl.mala v norme ale z hrdla jej vysiel streptokok.blizsie neviem presne ktory nepytala som sa dr ta malej nasadila atb penbene na 10dni 3x5ml..inak malej od tych teplot uz nic nie je..myslite si ze nakoniec to bola bakterialna angina ktoru dcera za tych 5dni sama prekonala?alebo z kade ten streptokok??

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  AK TO BOL PYOGéNNY STREPTOKOK JE NAMIESTE LIEčBA PENICLíNOM TAK AKO VáM JU LEKáRKA NAVRHLA, PRíSNE 10 DNí UžíVAť, PO ASI Ďalších PIATICH DŇOCH Skontrolovať VýTER A MOč.

 • virusova angina?

  , Autor: jajuska13

  obry den dcerka 2.5r mala styri dni horucky.prvy den 39.4 potom aj druhu noc a dalsie dni 38.8-po sirupoch klesla na pol dna a k veceru a v noci zas..stvrty den mala uz len do 37,5 ine nemala nic boli sne treti den teplot na pohotovosti a pozrela hrdlo ze je ciste aj dychanie..ze vraj virus..dnes dom bola pre istotu u dr (dnes uz je bez teploty len 37.2) a ta ked jej pozrela do hrdla tak ma jo trochu cervene a na mandli biely povlak.crp bolo pod 8. Pislala nas na url tam mi povedala ze to vyzera ako odznievajuca angina..na pohotovosti mi pre istotu ptedpisala augmentin ale som ho nedala kedze teplota ustupila a hrdlo nemala zapalene podla tdj dr.ja sa tetaz bojim ci som to nezanedbala aj ked som citala ze virusova sa nelieci atb a trva 5xni a bakt. je zas nebezpecna ked sa nevylieci...ale sko sa da na 100%xzistit aka to bola?tym crp?ci vyterom?a preco ma ten biely povlak na mandli ked pri virusovej to nebyva a neboli ju vobec hrdlo pri prehltani lebo normalne cely cas pila aj jedla??prosim o radu velmi surne dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Bohužiaľ bola som odcestovaná tak až teraz: nebojte sa, spravili ste správne, že ste jej antibiotika nedali / nehovoriac o tom, že augmentin nie je vôbec liek vhodný na angínu!!!/. Pravdepodobne to bola vírusová angína podľa crp aj podľa toho, že teraz máme epidémiu vírusových angína okrem toho, deti v tomto veku mávajú častejšie vírusové než bakteriálne angíny. Tie môžu a nemusia mať bolesti hrdielka, môžu anemusia mať povlaky a zväčša sa dieťa pri nich aj vysype.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: