Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Vírusová angína

    , Autor: bee

    Dobrý deň pani doktorka, tak ešte pokračujem,predsa horúčka aj v nedeľu poobede vystúpila nad 39 st, ale zo správania sa malého bolo zrejmé, že ho veľmi bolí hrdlo, nic nechcel piť, jest... Len boli boli a ukazoval do pusy .. V pondelok ráno bez iných vyšetrení sme dostali ATB.. Hrdlo nebolo pozrete podotýkam,vytery ani crp nič.. sirup unasyn... No a dnes, utorok , mam pocit, že ma reakciu na tie atb, začal sa vyhadzovať za ušami, pred ušami, pri uhle sánky, krk, sem tam aj čelo líčka a trochu predlaktie aj nožičky, večer už pozorujem aj sem tam bodka bruško a chrbatik... Nie je to, že by bol veľmi vyhadzany, nie je celý posiaty, ale je to zreteľné... Po konzultácii s lekárom.. mi povedal ze nemáme prerušiť liečbu, ale dať fenistil dva dni a ze potom sa uvidí... Chcem Vás poprosiť o Vás názor, či je vhodné s atb pokračovať aj pri reakcií na ne? Nemoze mu to uškodiť? A keď fenistil vysadime, reakcia sa nevráti? Už sme užívali penicilinove atb a boli sme ok. Vlastne ani neviem, ako dlho ma tie ATB užívať :-( budem rada ak mi odpoviete na obe otázky, aj tu staršiu, budem mať poučenie do budúcna, žiaľ naozaj niektoré mamky sú nútené obrátiť sa takto na Vašu vzdialenu pomoc, ďakujem krásne a prajem pekný deň.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ospravedlňujem sa, že som neodpovedala hneď ale bola som zaneprázdnená a dokonca som mala službu. Je to presne tak, ako sa to stáva, pravdepodobne sa jednalo o vírusové angínu, ktorej príčinou bol vírus, ktorý spôsobil infekčnú mononuukleózu / ale nie vždy to musí byť on/ a pri nevhodnej kombinácií vírusu a liečby / unasyn/ došlo k výsypu. Unasyn, ampicilin, augmentin amoksiklav sa na angínu nemá dávať!!!!práve kvôli možnosti presne takého priebehu ako popisujete. Ale neobávajte sa, všetko sa upraví a dieťatko sa uzdraví. Dúfam, že ste boli na kontrole, unasyn sa vysadil, vyšetrili sa príslušné parametre a dieťatko sa po rekonvalescencii znova vráti k svojim činnostiam a bude aj dobre papať.