Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,427 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • nočník

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň chcela by som poradiť ohľadom nácviku na nočník,moja malá bude mať 17mesiacov a zásadne odmieta ešte aj sadnúť na nočník,keď ma sním vidí už uteká.Dávala som ju posadzovať na nočník už ako 9 mesačnú vtedy s tým problém nemala,neprotestovala,nebolo to samozrejme pravidelné ani nútené.Ako 12 mesačná naraz nočník začala odmietať-neviem či jej vadil pocit studeného ,ale viac som ju už do toho nenútila.Tak sa chcem spýtať kedy začať a akým spôsobom?,dávať je radšej na redukciu priamo n azáchod alebo ešte počkať kým sa nezačne pýtať sama,nerada by som niečo prešvihla.ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nepršvihnete nič, jednoducho dieť ešte nie je zreleé na tento nácvik. Faktom je, že iste s vami komunikuje, je potrebné ju k tomu motivovať poukazovaním na to ako to robia veľké deti a veľkí ľudia. Hlaavne do ničoho nenútiť. teraz bude leto, skúste ju nechávať bez plienok, možno vám to pomôže.

Podobné otázky

 • Kozie mlieko

  , Autor: MMartinaMM

  Dobry den, rada by som sa opytala na Vas nazor na kozie mlieko. Dcere 18m sme zacali uz druhy tyzden davat pred spanim kozie mlieko. Doteraz bola dojcena. Hladali sme nahradu za MM, a neprislo mi vhodne davat jej UM, kedze doteraz ho nepotrebovala. Okedy ale dcere davame kozie mlieko, zapeka ju a mava problemy so stolicou. Stolicu ma sice kazdy den, aj viackrat do dna ale uplne tvrdu a zacala odmietat chodit na nocnik, vidiet ze sa niekedy pri stolici trapi. Zacala som mlieko aj riedit ale problem pretrvava. Stravu ma pestru (vlaknina, ovocie, zelenia, dostatok tekutin). Mame pristup k domacemu kravskemu aj koziemu mlieku z overeneho zdroja. Uprednostnila som kozie, kedze sa mi zdalo vhodnejsie ale rada si necham od vas poradit. Ako prosim Vas nahradit MM, aby dcere nic nechybalo? Mlieko vyžaduje len pred vecernym zaspavanim a niekedy 1x v noci. Dakujem velmi pekne za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kozie mlieko a žiadne neupravené mlieko deťom do troch rokov neodporúčam. To, že kozie mlieko je lepšie ako kravské alebo umelé mlieko, ktoré je vytvorené na báze kravského mlieko je ťažký mýtus zavádzajúci matky a dobrý len pre toho, kto to kozie mlieko predáva. Kozie mlieko nemá proti kravskému žiadne benefity, býva často zdrojom infekcie, hlavne napríklad kliešťovej enecphalititdy. Nemá dostatok bielkovín. Okrem toho nie je vhodné pre deti s alergiou kravského mlieka, pretože alergia je tam skrížená aj s kozím. A už vôbec nemá význam pri neznášanlivosti laktózy, lebo tá je tam tá istá ako v kravskom mlieku! Vo veku do troch rokov jednoznačne odporúčam mlieko ako mliečnu porciu vo forme umelého pokračujúceho mlieka, formuly.

 • Krv v moči

  , Autor: Ivula8

  Dobrý deň. Prosím vás chcela by som sa informovať. Dievčatko ma 1rok a 10 mesiacov. Je to zdravé dievčatko ale uz 2 krát sme boli u svojej dr kvôli moču. 2krat jej zistili krv v moči. Poslali nás na nefrológiu . Tam bol moč v poriadku.aj sono. U našej dr zas krv v moči. Prosím vás viete mi poradiť z čoho to môže mať? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môže mať začervenaný, prekrvený genitál.
  Neviem, či odoberáte krv priamo do skúmavky alebo najprv do nočníka a potom prelejete. To je nesprávny odber. Treba dieťatko možno znova vyšetriť, zmerať teplotu a vyšetriť aj moč. Nie však len v ambulancii ale aj odoslaním do laboratória.

 • Zápcha?!

  , Autor: Sisa Bronišova

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať čo presne sa u 9 mesačneho bábätká považuje za zápchu?
  Mala kaka veľmi zriedka, raz za týždeň, naposledy s pomocou cipku na koľko som nevedela či ju trapi bruško alebo zuby.....vtedy sa vykakala odvtedy prešli 4 dni ,zatiaľ nekaka no stále ju vidím sa ,,pucit " nie však s placom vždy iba chvíľočku a potom sa normálne ďalej hra ...prdiky ma tak normálne myslím...čo sa týka stravy zje skoro všetko je kojena....zje chlebík,ryžu,cestoviny,zeleninu surovú aj varenú,kase,pudingy,výživy,.....
  vypije čaje ale najviac jej chutí čistá voda preto by ma zaujímalo či tie čaje vlastne dávať alebo stačí čistá voda...a vlastne ako často by malo takéto bábo kakat ...myslíte že pokiaľ neplače že ju boli bruško netreba robit nič? Dakujem za odpoveď, prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku pri zmiešanej strave by dieťatko mala kakať každý de&ń alebo ob deň.
  V tomto veku chlieb ešte deťom nedávam, obsahuje soľ.
  Nepodávame ani čaje. Naozaj od smädu má dostať čistú prevarenú vodu.
  Má mať denne ovocie.
  Treba držať určitú diétu proti zápche: nepodávať varenú ryžu a aj varenú mrkvu len zriedkavo, maximálne raz týždenne. Mlieko ke&´d je kojená do kaše aj puding len z umelého mlieka, formuly.
  Treba podávať probiotika. Tento vek ešte nie je vekom na učenie na nočník.
  Ak bude stolica s nižšou frekvenciou ako som vyššie napísala, je dôvod na vyšetrenie.

 • boji sa nocnika

  , Autor: zuzkav-2

  Dobrý deň, syn má 1 rok. Keď sa už vedel sám posadiť (asi v 9. mesiacoch), skúsila som ho dať na nočník. Spustil riadny plač, nepomohli ani hračky, ani prihováranie. Skúsila som počkať niekoľko týždňov, že na to zabudne, ale keď už nočník beriem do ruky, už vtedy spustí panický plač. Skúsila som dať nočník medzi hračky, posadila som na neho synovho obľúbeného psíka a povedala, že psík kaká, ale syn sa tým smerom kde bol nočník so psíkom celý deň pre istotu ani nepozrel :)
  Občas syna posadím na záchod, tam chvíľu vydrží, ale chcela by som aby vydržal aj na nočníku. Pediatrička mi povedala, aby som ho pravidelne každý deň v určitý čas dávala na nočník a keď nepomôžu ani hračky, tak ho tam mám nechať plakať, že syn si časom zvykne.
  Ale ja mám trochu pochybnosti, nechcem mu spôsobiť nejakú traumu.
  Možno som ho mala dávať na nočník už skôr, keď bol menší...neviem.
  Moja otázka je, či mám syna nechať na nočníku plakať a časom si možno zvykne, alebo nechať nočník tak a dávať ho na záchod.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pediatrička má sto rokov a od aparomócie asi nič nečítala!!!!!!! Niekedy sa naozaj podarí, že matka vie už okolo deviateho mesiaca spozorovať, že dieťa bude kakať, posadí ho tam a dieťa sa vykaká. Niek je to však vedomé naučenie sa dodžiavania hygieny, skôr využitie pozorovania a prípadne pravidleného času, kedy dieťa kaká.
  Začiatok dodržiavania hygienických návykov je možný až vtedy, kedy dozrejú prísluné dráhy nervové a dieťa vie vôľou ovládať vonkajší zvierač konečníka. U každého dieťaťa je to individuálne a praktikai ako poradila pani doktorka sa najskôr dostanete k tomu, že dieťa prestane kakať celkom, bude mať zápchu a vetko sa len oddiali. Vo veku jeden rok nechajte dieťa nech kaká do plienok!!! Nič neriešte, nevysadzujte ho na nočník a v žiadnom prípade ho tam nenechajte plakať!!!!!!!!!!!!!!! Vo veku okolo dvoch rokov sa môžee začať rozprávať o tom, že veľkí ľudia aj detičky kakajú nie do plienky ale do nočníka atd........ Dieťa už musí rozumieť tomu, čo od neho chcete, aby začalo v tejto veci spolupracovať.

 • Kakanie do plienky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pani doktorka, poprosím o radu. Dcéra - 22 mesiacov - sa pekne pýta na cikanie na nočník. Máme však problém s kakaním. Do nočníka odmieta. Ak nemá plienku, zadrží a počká si, kým ju dostane (je zima, takže von jej ešte dávam). Stalo sa, že nevydržala, už plakala, že potrebuje, a keď som ju dala nasilu na nočník, veľmi pritom plakala, akoby sa jej to hnusilo. Neviem, kedy a čo sa pokazilo, ale pred rokom, keď sme zavádzali nočník, občas sa tam s úsmevom zadarila aj stolica. Čo mám robiť?? Nútiť ju a prestať dávať plienku? Vysvetlovanie nepomáha, ona aj povie, že no no kakať do plienky, že mama bude plakať, ale aj tak si čupne do rohu a inak sa nedá.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku je normálne, že dieťa kaká do plienky aj keď samozrejme je už natoľko vyspelé, že potom príhodu hlási a chce sa prebaliť. Nechajte to tak, ako to dieťa chce!!!! Samozrejme, že sa s ňou / ale len v intímnych chvíľkach, keď ste samé/rozprávajte, netreba plakať, len povedať, ž veľké dievčatká už kakjú do nočníka a podobne. Nikdy neriešte tento problém s nikým / ani manželom, ani vlastnou matkou/ pred dieťaťom. je to vaša vec!!!! V určitej chvíli sa začne pýtať. Chce to trpezlivosť a diskrétnosť s ohľadom na dieťa - myslím teda neriešiť tento problém pred dieťaťom s nikým iným. AK budete trvať na kakní do nočníka, bude zadržiavať, vyrobí si zápchu, následne trhlinku na ritke atd a budete mať ešte väčší problém, než to yriešite!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: