Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zápcha?!

    , Autor: Sisa Bronišova

    Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať čo presne sa u 9 mesačneho bábätká považuje za zápchu?
    Mala kaka veľmi zriedka, raz za týždeň, naposledy s pomocou cipku na koľko som nevedela či ju trapi bruško alebo zuby.....vtedy sa vykakala odvtedy prešli 4 dni ,zatiaľ nekaka no stále ju vidím sa ,,pucit " nie však s placom vždy iba chvíľočku a potom sa normálne ďalej hra ...prdiky ma tak normálne myslím...čo sa týka stravy zje skoro všetko je kojena....zje chlebík,ryžu,cestoviny,zeleninu surovú aj varenú,kase,pudingy,výživy,.....
    vypije čaje ale najviac jej chutí čistá voda preto by ma zaujímalo či tie čaje vlastne dávať alebo stačí čistá voda...a vlastne ako často by malo takéto bábo kakat ...myslíte že pokiaľ neplače že ju boli bruško netreba robit nič? Dakujem za odpoveď, prajem pekný deň

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V tomto veku pri zmiešanej strave by dieťatko mala kakať každý de&ń alebo ob deň.
    V tomto veku chlieb ešte deťom nedávam, obsahuje soľ.
    Nepodávame ani čaje. Naozaj od smädu má dostať čistú prevarenú vodu.
    Má mať denne ovocie.
    Treba držať určitú diétu proti zápche: nepodávať varenú ryžu a aj varenú mrkvu len zriedkavo, maximálne raz týždenne. Mlieko ke&´d je kojená do kaše aj puding len z umelého mlieka, formuly.
    Treba podávať probiotika. Tento vek ešte nie je vekom na učenie na nočník.
    Ak bude stolica s nižšou frekvenciou ako som vyššie napísala, je dôvod na vyšetrenie.