Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Strava

    Dobrý večer pani doktorka,
    mám doma 18 mesač.dcérku a už dlhšie sledujem vašu poradňu o stravovaní detí.A mám pocit,že všetko robím nesprávne,napriek tomu,že sa dosť striktne pridržiavam rád nášho pediatra.Ja som dcérke podávala detské byliné čaje,ale náš lekár mi povadal,že tie sú ťažké na žalúdok a odporučil nám čierny čaj.Tiež dcérka donedávna pila mlieko Nutrilon a keď som bola naposledy u lekára,vravela som mu,že mám pocit,že máva z mlieka v noci koliky,kázal mi formulu vysadiť a odporučil klasické trvanlivé mlieko,s tým,že večer ho už nemám dávať.Vraj už je dosť veľká aj na takéto mlieko.Tak teraz neviem,myslíte,že rady nášho pediatra sú nesprávne.Nerada by som dcérke ublížila.
    Inak raňajkuje mlieko,na desiatu má ovocie,obeduje polievku alebo cestovinu(mäso veľmi nechce)a na večeru má kašu puding alebo chlebík.Aj jogurty celkom odmieta.
    Môžete mi prosím napísať svoj názor.Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, čo vám mám napísať. nerada sa vyjadrujem k názorom kolegov. Sama vidíte, že moje sú iné. Trvanlivé mlieko je konzreva vhodná ako doplnkový tovar, keď neviete zabezpečiť čerstvé mlieko v domácnosti a dieťa do troch rokov má podľa môjho názoru dostávať mliečnu porciu / teda si pol až trištvrte litre mlieka denne/ vo forme formuly. Mäso potrebuje, pretože je zdrojom železa a potrebných bielkovín. Takže ráno mlieko, potom chlebík, pečivo. dopoludnia ovocie, na obed varenú stravu, 6x týždenne s mäsom, môže byť aj v polievke, napríklad varená mäsková guľka. Odpoludnia mlieko alebo jogurt a večer kašu, zemiaky, chlebík, niečo od obeda. od smädu je voda, čajíky nepotrebuje.