Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Atopický ekzém a príkrmy

  , Autor: ZuzkaPolka

  Dobrý deň pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne príkrmov pre moje už skoro 7 mesačné dieťatko. Nik v rodine nemá atopický ekzém. Mojej dcérke nabehol v piatom mesiaci po druhom očkovaní (v deň ukončeného 5. mesiaca) (Infarixhexa+Prevenar13) a ešte sa zhoršil o dva týždne na to, ako prekonala šiestu chorobu. Výsp jej ostal, navštívili sme kožnú lekárku, ktorá diagnostikovala atopický ekzém. Pomedzi som začala na radu pediatričky prikrmovať avšak kvôli spomínaným ochoreniam s prestávkami. Naša doktorka radí nepridávať do stravy nič nové týždeň po očkovaní a aj po chorobe. Tiež som neprikrmovala, keď som nevedela ešte, že výsyp je atopický ekzém, či to náhodou nespôsobila strava. Zatiaľ som dcérke dávala cuketu, zemiak po tri dni a jeden deň mrkvu (zdalo sa mi že po nej jej očerveneli líčka). Po poslednej pauze (po diagnostikovaní AE) som chcela začať s niečim s čím sa už stretla, podala som zemiak a o tri hodiny po príkrme sa spustilo vracanie a to toľkokrát (vracala stále žlč), že sme utekali do nemocnice. Nezistili nič, na druhý deň nás pustili, že jej pravdepodobne nesadlo jedlo. Takže zas sme mali naordinovanú týždennú pauzu od príkrmov. Teraz som s malou dušičkou začala znovu pár lyžičkami cuketa, kaleráb, tekvica, brokolica.. po tri dni..nezdá sa mi že by sa vyhádzala, ale stolica je taká raz hustá a nekaká aj dlhšie najviac 7 dní nekakala a potom zas kaká viackrát raz husté potom aj riedke.. neviem či to je normálne. Po cukete a kalerábe riedke, tekvica akoby ju zapiekla a potom brokolica zas poposúvala stravu, že sa konenčne vykakala no na druhý deň zas kakala až riedkym. Tých príkrmov veľa ešte nepapá. Prvý deň novej potraviny len pár lyžičiek ďalšie viac max 25 ml zjedla. Neviem či postupujem správne, alebo mám zvoliť iný postup na odsledovanie, či jej strava nespôsobuje problém. Ekzémy bývajú vraj často späté aj s alergiami, intoleranciami na niektoré potraviny. Dcérku kojím, preto skúšam ja vylúčiť lepok, mliečne, čokoládu, ryby, vajcia, orechy... Ja som alergička (peľ, skrížená alergia na potraviny, astma), pravdepodobne to má kvôli mne. Ďakujem za každú radu. Na poradni sme boli posledne na spomínanom očkovaní a ďalšiu máme až v máji.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Príkrmy začíname po piatom najneskôr šiestom mesiaci, asi ste takto aj začali.
  Alergiu na zemiak / na rozdiel od ryže/ som nikdy nevidela. To začervenaie na líčkach po mrkve môže byť, lebo tam býva skrížená alergia, ak ste vy alergik. čo sa týka vašej stravy, rybám, čokoláde citrusovým plodom sa vyhnite, opatrnejšie s mleikom a sledujte ako zareaguje malej ekzém ale určite nie je porebné vo vašej strave vynechať lepok!!!!
  čo sa týka stravy dieťatka, bola by som opatrná s brokolicou a kalerábom, treba ho uvariť v inej vode a pridať do stravy dieťaťa uvarený, nie veľmi často, môže nafukovať. To, že sa mení stolica je v poridku, reaguje na rôzne jedlo. Pri príkrmoch treba ponúkať vodu, prevarenú ochladenú ale neprelievať, stačí do 200 ml nma deň. Pridajte už určite múso! A neskôr aj ovocie. Ovocie len to, ktoré rastie u nás a nemá červenúdužinu. Mäsko kuracie, králičie, morčacie a teľacie z dobeého zdroja!

Podobné otázky

 • Atopický ekzém a príkrmy2

  , Autor: ZuzkaPolka

  Pani doktorka, ešte som sa zabudla opýtať na tú mrkvu, varená mne nevadí..skúsim ešte raz, či bude reagovať rovnako, ak by náhodou som zistila reakciu na nejakú potravinu, ako sa potom postupuje? Skúša sa znovu po istom čase? Ak áno po akom asi. Ten zemiak neviem, čo sa stalo, možno to nebola alergia, ale proste dačo nesadlo...skúsim ho ešte podať. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Novú potravinu zaradíme a čakáme štyri dni ako zareaguje, teda v tom čase nové nepodávame. Môže aj ryžu, ale sledovať stolicu, či nezapeká. Po siedmom mesiaci môže aj bábstkovské keksíky, určite epodávať všelijaké chrumky.

 • Atopický ekzém a príkrmy

  , Autor: ZuzkaPolka

  Dobrý deň pani doktorka, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. A ako postupovať pri pridávaní lepku (normálne by sa mal do 7 mesiacov zaviesť), kaší, žĺtku a mliečnych výrobkov (do roka len jogurt). Normálne podľa vašich odporúčaní? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  NEViem, či tie moje odporúčania poznáte. Lepok pridávam krátko po zavedení mäsovozeleninového príkrmu tak, že buď sa kúpi bezmliečna kaša baylove krupicová alebo trojzrnná a pridajú sa jedna až dve kávové kyžičky do mäsovozeleninového príkrmu, alebo sa do malého množstva vody dá jedna až dve kávové lyžičky deskej krupice, tá zmäkne a potom sa dovarí v príkrme. neskôr sa podáva mliečnna obininová kaša. Určite varujem pred rôznymi pohánkovými a špaldovými kašami! žĺtok od ôsmeho mesiaca, jogurt od deviateho, celé vajce od desiateho mesiaca, šošovica červená tiež od desiateho mesiaca , od jedenásteho aj avokado. Po šiestom mesiaci ovocie, len to , ktoré rastie u nís a nemá červenú dužinu. Do roka nesolíme!!!Tvaroh syry výrobky na ich báze až po roku

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: