Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Strava po roku

  , Autor: Lucka

  Dobrý deň p. Doktorka, moja dcéra má 14 mes, a nechce vôbec jest to co varím ja teda domácu stravu už pár mesiacov papa len kúpené príkrmy, skúšam ponúkam nechce, neviem ci to nie je problém ci môže také jest, raňajky ma mlieko ako kedy 100ml plus malinko rožka, keď nechce mlieko dávam jej jogurt, desiata ovocie tiež kzpenake, obedy masovo zeleninové príkrmy, olovrant bud jogurt alebo ovocie podľa toho čo mala na desiatu, večeru len kašu od nurtilonu aj to jej chuti len od 6 mes co je tam napísané. Neviem ci to ma spravne.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite to nie je žiadna chyba. Platí, že deti medzi prvým a tretím rokom nepriberú veľa nenarastú veľa a neradi prijímajú nové potraviny,podávajte to, čo je ochotná spapať, do jedla ju nenúťte a občas jej niečo nové ponúknite. Možno by ste mohli dať vami uvarené jedlo do fľaštičky ako je zvyknutá, možno to zaberie. Komerčne pripravované jedlá sú pre deti vhodné, sú od dobrých firiem / nestlé,hipp/ robené z kvalitných surovín, nemáte sa čoho obávať.

Podobné otázky

 • správny čas

  , Autor: Poklad

  Dobrý deň p. doktorka, ja by som potrebovala informáciu, kedy je potrebné začať umývať zúbky a kedy prvý krát ísť k zubnému lekárovi? Ďalšia moja otázka je, že kedy je vhodný čas posadiť dieťa prvý krát na nočník, dcéra má rok a "múdre" matky v mojom okolí hovoria, že s tým už veľmi meškám, zaujímal by ma Váš názor.
  A moja tretia otázka je, či nie je problém, že dcéra pribrala za posledné tri mesiace len necelý kilogram? Ešte ju kojím /veľakrát denne :-)/, a samozrejme prikrmujem, každý deň dostane ovocie aj zeleninu, niekedy papá viac, niekedy menej, neviem od čoho to závisí?! Ďakujem pekne!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zúbky umývame, ke´d sa prerežú ale samozrejme spočiatku len gázičkou zotrieme povlak, okolo roka si začíname zvykať na kefku a až keď vieme, že pastu nebude hltať, začneme ju používať. Spočiatku umývame zúbky deťom sami. Stomatológa by sme mali navštevovať po roku podľa zákona, zväčša o však býva okolo tretieho roka života.
  Na nočník vysadzujeme dieťatko aj okolo roka, ak na ňom je ochotné sedieť a chápe, čo sa od neho touto činnosťou očkakáva. Málo ktoré dieťa to však v tomto veku vie. Keď už rozumie, aj hlási, že plienka je plná, je tiež vhodná doba začať vysadzovať na nočník, rozprávať o tom, čo je potrebné tam spraviť, ako to robia veľkí, veľa chváliť, keď je nočník plný. Vo veku jedného roka s ničím nemeškáte a ak dieťa na nočníku nechce sedieť, nič tam nespraví, nie je dôvod ho do tejto činnosti nútiť. Nemá tam zbytočne vysedávať a mať to za hru!
  Prírastok hmotnosti kilogram na tri mesiace v tomto veku je úplne v poriadku. Teraz bude priberať ešte menej.
  Kojenie je veľmi dobrá a správna vec ale v tomto veku už nemôže byť jediným zdrojom energie a živín. Musí papať zeleninu, mäso ovocie, obilniny, mlieko a mliečne výrobky. Strava po roku sa veľmi podobá bežnej rodinnej strave s určitými obmedzeniami.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: