Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • odmietanie formuly/ umeleho mlieka

  , Autor:

  Dobry den,
  chcela by som sa poradit, mam 8 mesacneho drobca a prisla som o mlieko, skusala som drobcovi dat umele ale vsetky mozne znacky odmieta. Neviem ako ho uz presvedcit, aby ho vypil, len okostuje a nechce najnovsie sme v stadiu ze len uvidi flasu a place (nenutime ho nasilu pit).
  Tym padom sme len na prikrmoch, snazim sa mu aj zvysit prijem tekutin. Prosim kolko tekutiny by mal min vypit denne a ako dostat do neho formulu? resp da sa ju vynechat a ostat len na strave (na co sa v nej potom zamerat)?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Predpokladám, že papá aj mliečnu kašu. Dajte mu denne dvakrát mliečnu kašu / napríklad ráno aj večer/ v tomto veku už môže / po deviatom mesiaci / začať konzumovať aj biley jogurt / ten zväčša na olovrant/. Ak má denne mäso, ovocie, zeleninu, obilniny je strava v poriadku a mlieko nemusí. Samozrejme môžete mu ho občas ponúknuť, možno sa nakoniec nechá presvedčiť.
  Má vypiť denne aj pri kojení a mliečnej strave cca 200 ml denne prevarenej ochladenej vody, takže ak nepije mlieko môžete to zvášiť aj na 400 ml denne ale v žiadnom prípade dieťa nenútiť. Tekutina je aj v príkrmoch.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: