Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 6. choroba alebo alergia na penicilin?

    , Autor: JaPeta

    Dobrý deň,
    moja 14. mesačná dcérka mala 4 dní vysoké teploty (38 - 39) a po ich ústupe sa vysypala (tvár, krk, chrbatik, neskôr bruško). Žiadne hnačky, 1x vracanie (1. deň), začervenané oblúky v hrdielku. Na pohotovosti nasadili Ospen. Nesprávne. CRP na 2. deň bolo 5. Výsyp pripisuje lekárka alergii na penicilin, čo je značná komplikácia do budúcnosti. Existujú nejaké testy, ktoré by dokázali, že dieťa prekonalo 6. chorobu resp. má skutočne alergiu na penicilin? Vo vašej odpovedi na podobnú otazku z roku 2016 odporúčate test na parvovirozu a test na alergologii.ako sa test vykonáva a koho oň požiadať (pediatričku) ? Prosím poraďte mi ako zistiť či išlo o 6. chorobu alebo ozaj nebezpečnú alergiu, ktorá bude komplikovať liečbu bábätká v budúcnosti. Vopred ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Presne ste ten problém popísali. Celkom na sto percent sa to dá ťažko určiť. Najskôr o 6 týždňov je možné spraviť test na alergiu, je ich niekoľko, samozrejme jednoduchšie je spraviť / to sa dá už aj o 4 týždne/ odber na parvovirózu, ak bude potitívny je diagnóza jasná. Len v mediciíne nič nie je jednoduché, ak nebude pozitívny, mohla to byť iná viróza a potom treba spraviť, pokiaľ viem stále cestou imunoalergológa testy na alergiu, Preto netreba chodiť na pohototgvosť..........Im tam naozaj neostáva pri dlhodobej teplote nič iné, len dieťa prekryť antibiotikami