Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Intolerancia laktózy

    , Autor: melinda

    Mojmu synovi zistili intoleranciu laktózy. Má 7 mesiacov a cca. 1 mesiac už odmieta úplne piť mlieko. Pil Alfare, a teraz ho rázne odmieta. Je to problém? Je kŕmený, všetko papá, je aj jogurt Activiu, celú noc neje, len pije neustále čaj. Niekedy aj 5OO ml za noc ale stále sa budí na to že chce piť a keď mu ponúknem mlieko, nezoberie ho. Je to normálne? V prípade ak by som mu dala iné mlieko, možno by ho vypil? Na imunológii nám robili test, vraj malý nie je alergický, možno že to už vyrástol? Mohla by som mu skúsiť iné mlieko? A aké?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Intolerancia latk´ozy ako vrodená porucha je extrémne vzácna. Dieťa vo veku vášho synčeka máva najčastejšie intoleranciu laktózy po hnačkovitom ochorení, najčastejšie rotavírusovom. V takom prípade je potrebné obmedziť alebo celkom zastaviť na určitý čas prívod mlieka. Ja osobne deťom v tomto veku nedávaj ešte jogurty. Má mať ovocný, mäsovozelninový bezmliečny príkrm a navečer môže mať kašu. Existuje umelé bábätkovské mlieko bezlakt=ozové / francais lait/, vyskúšla by som tento preparát. Je potrebné hod ávať / ak ho bude dobre znášať/ asi dva mesiace, potom prejdete na bežné mlieko.
    DIeťa v tomto veku nemá prečo dostávať čaj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Vypiť 500 ml v noci je ohromnná vodná nálož! Neviem, či viete ale existuje aj niečo, čo sa volá otrava vodou! Ak dieťa veľa pije, veľa močí, náhodou aj schudlo alebo nepriberá, je na mieste skontrolovať cukor v krvi aj v moči. Môže byť dôležité vylúčiť cukrovku. Teraz vidíml že ste boli u imunológa, takže obe vyšetrenia predpokladám spravil, tak že cukrovku ako takú vylúčil. Potom je pitie vody teda čaju v takom množstve zlozvyk. Je to komplikované, myslím že najlepšie radu vám môže poskytnúť len ten, kto dieťa vyšetrí a zhodontí všetky okolnosti a parametre výživy.