Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • alergia na vaj.bielok

    , Autor: ourbaby

    dobry den,pani doktorka chcem sa spytat,dcerke ako 8.mes. vysla alergia na vaj.bielok hranicna hodnota 0,42,bola zistovana alergia na:mlieko, orechy,plesne,roztoce a ten bielok/testy robene u pneumologa,bola zahlienena uz polroka/z prvych krvnych testov mala vysoke IgE hodnoty93,09.podla lekara ma brat zodac 12 kv.vecer kazdy den do kontroly az v lete/jun/aby sa potlacila alergia na daco co jej vlastne nezistili z krvnych testov a aby ta alergia nepreslo az do astmy.skusali sme jej aj par dni nedat zodac ale mala bola /aj aj je/strasne vysypana na tvaricke,ci uz po pecive co zje/bez vajicka/alebo vyzive-marhula ,jablko,broskyna.../raz sa vysypala aj po banane,este sme si vsimli ze sa dlho liecila zo soplikov/3tyzdne/ ked nebrala zodac. moja otazka je ci mame ist s nou este k alergologovi na zistenie dalsich alergii a ci sa taketo testy robia u tak malych deti.nebude predsa brat 2 roky zodac/podla lekara/a jest nadalej potraviny na ktore je alergicka!teraz to uz tazko zistime kedze tu alergiu potlacame zodacom.dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Závažnú alergickú reakciu na nejakú potravinu by asi zodac nepotlačil. Ak sa dieťaw s niektorou potravinou zatiaľ nestretlo, ťažko spraviť nejaký test, nemôže nič určiť! Dieťa v tomto veku len začína konzumovať niektoré potraviny / bielok ešte vôbec nemalo dostať, neviem či je kojená, takže ani alergia na bielok nemôže celkom dobre vyjsť pozitívna / teoreticky u kojeného dieťaťa ak matka konzumuje bielok/. Takže jednoducho a krátko: zavádzajte dieťaťu do výživu veľmi opatrne nové druhy potravín a sledujte jeho reakciu.Ak bude na niečo búrlivá: zhoršenie vyrážok, svrbenie, hnačky, je pravdepdobné, že to môže byť pre dieťa alergén, nebudete ho podávať. V takomto prípade by som nepodávala ani banán, je to nám cudzia potravina. Aj potravina, na ktorú dieťa v tomto veku zareaguje ako na alergén, sa možno vo vyššom veku bude môcť podávať.