Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • alergia na lieky?

    , Autor: bleelka

    Dobry den, chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu. Dcerka (19 mes.) najprv prekonala crevnu chripku, do toho udajne zapal priedusiek, na ktory jej nasadili ATB Klacid, ktory po dvoch dnoch zacala vracat a hnackovat, tak sme ho vysadili a sli k lekarke na Kramare kedze bol vikend a obavala som sa dehydratacie, lebo vela zvracala. Ta odporucila vysadit ATB (zapal priedusiek nepotvrdila) a urobit vytery (nos, hrdlo, konecnik) a urobit CRP v pondelok u nasej lekarky. V pripade vysokeho CRP odpoucila nasadit Biseptol, lebo nesposobuje hnacky. Nasa lekarka urobila CRP, bolo 10. Predpisala ATB Biseptol. Urobila vytery (to bolo v pondelok). Vysledky boli az v piatok. Od utorka rana som zacala davat Biseptol, ktory niekedy stolerovala, inokedy vyzvracala. V vo stvrtok vecer som jej ho po vyzvracani uz nedala a v piatok tiez nie. Isli sme k lekarke na kontrolu a pre vysledky. Vo vytere z nosa vysla bakteria, nezachytila som presne, ale bola to asi neisseria gonorrhoeae. Podla cistlivosti vyslo, ze zabera Biseptol, ale brali sme ho tak kadejako kvoli zvracaniu. Lekarka povedala, ze pokracovat v Biseptole a do nosa jej nasadila ATB kvapky Uniflox (3x1kvapka do kazdej dierky). Ked som jej povedala ako sme uzivali Biseptol, povedala, ze ho teda nemame davat aby sa znova nerozzvracala (uplne bojkotuje lieky, natahuje ju z nich a zvracia, strasne bojujeme s kazdou davkou). Tak som nasadila v piatok na obed ten Uniflox a ked som ju vecer povyzliekala aby som ju okupala, nozicky a rucicky mala vyhadzane cervenymi vyrazkami, take ako ked postipe komar. Tak som jej este vecer kvapla a dala k tomu Fenistil. Rano bolo vyrazok trochu viac a niektore tmavsie, bordovejsie. Neviem, co mam robit, dcerka sa sice ma lepsie, ale nie je uplne zdrava, este kasle a aj soplik sem-tam. Mozno by som zatial vysadila a pockala do pondelka, ale nasa lekarka ma navyse cely buduci tyzden dovolenku. Nemam sa s kym poradit ci pokracovat v liecbe aj napriek vyrazkam, alebo je to alergicka reakcia a vyzaduje vysadenie a zmenu lieku....Velmi velmi prosim o radu. Dakujem krasne!!!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môže sa jednať o vírusové ochorenie volá sa ruky nohy ústa, ale to by mala na dlanich, ploskách aj v dutine ústnej. Bývajú pri tom aj tepôoty. Dúfam, že to nevyzerá ako modrinky, to by znamenalo vážny stav a je potrebné okamžite volať pohotovosť. Keďže celá situácia je podľa vašich informácií dosť komplikovaná, CRP 10 nieje indikáciou na antibiotiká, neisseriu gonorhoe nemohla mať, bola to pravdepodobne iná neisseria. Vzhľadom na to, že ťažkosti dieťatka sú veľmi výrazné a sama udávate, že nie je zdravá, odporúčam ešte cez víkend navštíviť lekára.