Poradňa mediátora

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

  • Starostlivosť

    , Autor: Kajulik

    Dobry deň,
    Mám taký problém mám 6m dcérku s expriateľom ...lenže ja mám priateľa nového a môjmu expriatelovi sa to nepáči a vyhráža sa mi že mi zoberie malú a popritom on sám ju chodí pozerať možno iba 2x za týždeň ...s výživným problém nemám nemáme to určené súdom ale iba dohodou ktorú sme spolu uzatvorili ..prosím Vás môže súd dať malú do jeho starostlivosti kôli tomu že mám druhého priateľa ?? O malú je postarané výborne nič jej nechýba všetko má...( Najviac sa obávam toho že on býva u rodičov ktorí stále pijú a on si tiež rád vypije ) ..

    Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

    Dobrý deň, súd v prípade potreby úpravy výkonu rodičovských práv a povinností zohľadňuje celý komplex otázok, ktoré vplývajú na najlepší záujem Vašej maloletej dcéry.

    Keďže ste neboli zosobášení, po rozchode zákon nevyžaduje automaticky súdnu úpravu styku rodičov s dieťaťom, no práve pre takéto prípady sa to odporúča riešiť aktívne, ešte v čase keď sa rodičia vedia dohodnúť.

    Je zrejmé, že samotný fakt nového partnera jedného z rodičov (a prípadná žiarlivosť bývalého partnera), čo platí obojstranne, nie je automaticky dôvod na zverenie dieťaťa druhému rodičovi, bolo by vždy ale na individuálnom posúdení súdu, či zistené okolnosti zakladajú možnosť zmeny v starostlivosti.

    Aj vo Vašom prípade odporúčame pokúsiť sa o dohodu s expriateľom, aj na starostlivsoti, aj na výživnom, aby ste sa obaja, vrátane Vaše dcéry vyhli zbytočným budúcim súdnym konaniam. V prípade, ak dohodu neviete dosiahnuť, máte možnosť využiť služby mediátora, a to komerčného, prostredníctvom Centra právnej pomoci, prípadne s využitím mediátorov príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.