Poradňa mediátora

Poradňa mediátora
35 otázok

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Otázka

  , Autor: Nikca

  Dobrý deň, chcem sa spýtať s otcom mójho dieťaťa nežijem ani nie je zapísaný v rodnom liste. Mám moje dieťa nárok aby mu platil výživné?? O dcéru sa vôbec nezaujíma. Ďakujem

  Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

  Dobrý deň,

  samotný nezáujem otca o dieťa nie je dôvodom na neplatenie výživného. Pokiaľ ale nie je úradne uznaný ako otec na matrike, resp. v rodnom liste, nie je možné oficiálne žiadať výživné na dieťa.

  Žiadosti o výživné by muselo predchádzať určenie otcovstva. Zákon o rodine hovorí, že pokiaľ dieťa nebolo určené domnienkou "otcovstva manžela matky", ani súhlasným vyhlásením rodičov, jediným spôsobom, ako určiť otcovstvo je rozhodnutie súdu.

  Návrh na súd na určenie otcovstva môže kedykoľvek podať matka, domnelý otec, aj dieťa. Keď súd otcovstvo prizná, otec bude zapísaný v rodnom liste dieťaťa a vzniknú mu rodičovské práva a povinnosti. A teda okrem povinnosti prispievať na výživu, bude mať aj napríklad právo na stretávanie sa s dieťaťom, spolurozhodovanie o výchove, zastupovanie dieťaťa a pod.

  To býva často dôvodom, prečo ani otec, ani matka nemajú záujem, aby bol otec oficiálne v rodnom liste uznaný. Častokrát dochádza k "neoficiálnym" dohodám medzi otcom a matkou, že otec bude prispievať na dieťaťu, a ani jeden nebude žiadať o oficiálne určenie otcovstva.

  Netreba ale zabúdať, že zákon všeobecne stavia do popredia právo dieťaťa poznať skutočných rodičov a podporuje udržiavanie a rozvoj vzťahu k obom rodičom. Preto by toto malo byť zohľadnené pri prípadnom rozhodovaní, či oficiálne uznať alebo neuznať otcovstvo.