Poradňa mediátora

Na vaše otázky odpovedá JUDr. Martin Biskupič.

  • Zadrzany znalecky posudok

    , Autor: zizzi

    Dobry den. S manzelom staviame dom. Momentalne je v stave, ze sa dnu robi elektrika a v tychto dnoch sme ziadali o hypoteku. Banka od nas vzala ziadost o hypotekarny uver, potvrdenie o poberani materskej a znalecky posudok v papierovej forme aj na CD. Banka nam spatne oznamila, ze momentalne neposkytuju hypoteky na rozostavane stavby, iba ak nieco zalozime. Kedze nemame co zalozit, chceli sme si hypoteku vybavit v inej banke, avsak tato banka nam nechce spat vratit posudok. Mame este jeden, ale ten potrebujeme ku kolaudacii. Pytali sme od banky posudok nazad, kedze nemaju produkt, ktory potrebujeme, a oznamili nam, ze za poplatok 25€ vratia kopiu. Velmi nas to nahnevalo a zaroven nas to zdrziava. Posudok sme si dali robit nezavislym znacom, stal nas 200€, preto nerozumiem, preco mame platit za nas posudok a dokonca len za kopiu, ked ONI nam nevedia hypotekarny uver poskytnut. Nedoslo k ziadnemu podpisaniu zmluvy, len sme podali ziadost. Moze toto urobit banka v nasom pripade? Dakujem vam za odpoved. Prajem pekny den.

    Odpovedá: JUDr. Martin Biskupič

    Dobrý deň, schvaľovanie hypotekárneho úveru sa riadi okrem základných zákonných povinností banky, aj obchodnými podmienkami banky. Niektoré banky majú pravidlo, že znalecký posudok nevracajú (z dôvodu, že znalecký posudok majú ako súčasť spisu). S týmito podmienkami ste mali byť vopred oboznámení a podpisom žiadosti o úver ste s nimi pravdepodobne súhlasili. V prípade, ak máte podozrenie, že banka porušuje Vaše práva, môžete sa obrátiť na Národnú banku Slovenska, ktorá vykonáva nad bankami dohľad.