Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,496 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tlacenie

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň chcem sa len opýtať som v 10 tt a občas mi veľmi zapeka nie vždy ale napríklad stane sa že musím dlhšie tlačiť a silno pri veľkej potrebe. Samozrejme potom to už ide ale ťažko. Stáva sa to tak raz do týždňa chcem sa spýtať či je dôvod na obavy? Alebo tlačenie nemôže ublížiť a spôsobiť potrat ? A ešte otázka na hygienu občas keď sa umývam zdola tak mi tam zo sprchy občas silný prúd vojde dnu chcem sa spýtať či to môže niečo pokaziť alebo je to v poriadku ďakujem? Viem že asi hlúpe otázky ale potrebujem uistiť

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ani v jednom prípade tehotenstvu nepoškodíte, nemusíte sa obávať. Odporúčam dostatočný pitný režim, aspoň 1.5 - 2 litre tekutín denne, dostatok vlákniny, ovocia a zeleniny. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Bolesti po vyšetrení

  , Autor: Florencia 5

  Chcem sa ešte aj tak radšej spýtať nadviazať na to tlačenie na brucho veľmi mi tlačil na brucho keď robil ten brušný ultrazvuk na pohotovosti sa vyjadrili že bolo zbytočne robiť brušný aj vaginálny keď cez brucho bolo slabo vidieť ani na pohotovosti sa im nepodarilo zamerať to bábätku CEz brucho a oni jemne pozerali. Strašne mi ráno predtým tým ultrazvukom tlačil doktor na brucho aby vôbec niečo videl keďže som 11+3 tt bolo mi aj na pohotovosti povedané že nemal tak silno tlačiť od vtedy mam silné bolesti a ťažko naozaj ten tlak n mohol poškodiť plod placentu alebo ublížiť dieťaťu? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, USG vyšetrením cez brucho sa nepoškodil chorión, ani to nemalo vplyv na maternicu, či samotný plod. Príčin bolestí môžete mať viacero, môžu Vás bolieť svaly prednej steny brušnej, ťažko povedať. Najvhodnejšie je sa pýtať v prípade nejasností priamo lekárov, ktorí sa Vám k tomu vyjadrujú pri vyšetrení. Ja sa Vám neviem k tomu takto na diaľku vyjadriť.

 • Tlačenie

  , Autor: Florencia 5

  Prapacte pán doktor otazka bola na tlačenie pri veľkej potrebe....chcem opýtať na tlačenie pri potrebe. Snažím sa zväčša netlacit no minule sa stalo že som musela potlačiť a no dnes po ultrazvuku som mala také nutkanie ísť na potrebu som 6+5 tt srdiečko bije som po Ket užívam prolutex 1 progesteronelle 0-1-1a estrofem 4*2 kvôli špineniu ktoré som mala už nešpiním nič len dnes som mala také nutkanie na potrebu šla som na wc pár krát som silnejsie zatlačila asi Max 5 Min po dva tri krát lebo nechcela som veľmi a keď to nešlo po pár minútach som to vzdala a nechala tak že počkám kým to príde samo. Samozrejme že nechcem tlačiť moc ale chcem sa spýtať že pár takýchto zatlačení môže uškodiť a môže prísť potrat? Alebo mohlo toto uškodiť bábätku alebo je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, ani tlačenie na veľkú potrebu Vám v tomto týždni tehotenstva nespôsobí potrat. Skúste zvýšiť príjem vlákniny a dodržujte dostatočný pitný režim, aby ste mali jednoduchšie vyprázdňovanie.

 • Tlacenie

  , Autor: Florencia 5

  Pán doktor ešte sa chcem opýtať na tlačenie pri potrebe. Snažím sa zväčša netlacit no minule sa stalo že som musela potlačiť a no dnes po ultrazvuku som mala také nutkanie ísť na potrebu som 6+5 tt srdiečko bije som po Ket užívam prolutex 1 progesteronelle 0-1-1a estrofem 4*2 kvôli špineniu ktoré som mala už nešpiním nič len dnes som mala také nutkanie na potrebu šla som na wc pár krát som silnejsie zatlačila asi Max 5 Min po dva tri krát lebo nechcela som veľmi a keď to nešlo po pár minútach som to vzdala a nechala tak že počkám kým to príde samo. Samozrejme že nechcem tlačiť moc ale chcem sa spýtať že pár takýchto zatlačení môže uškodiť a môže prísť potrat? Alebo mohlo toto uškodiť bábätku alebo je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, zatlačenie na močenie Vám potrat nespôsobí. Časté nutkanie na močenie však môže znamenať možný problém s močovými cestami. Odsledujte si to.

 • Stlacenie bruska

  , Autor: Viera1009

  Dobry den,pan doktor. Som v 40 tyzdni a pri obuvani som sa prudsie a silnejsie ohla a stlacila si brusko. Nemohlo sa nieco stat babatku?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, plod je v maternici dobre chránený. Môžete vykonávať bežné činnosti aj praktizovať pohlavný styk, ak sa na to cítite. Ak nemáte žiadne ťažkosti, odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach, odtoku plodovej vody, krvácaní, či pravidelnej kontrakčnej činnosti navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Pohyby

  , Autor: Jani77

  Dobry den, som na zaciatku 32tt a chcem sa poradit ohladom pohybov plodu, ze co je vlastne normalne v tomto tyzdni. Pohyby citim, ale vlastne kazdy den je iny. su dni, kedy su intenzivnesie a silnejsie, ze sem tam aj zaboli a potom su dni, ked mam pocit ze je to len take slabe vlnenie a tlacenie mi o stenu brucha. Na poradni mi bolo povedane, ze ak necitim dieta 2-3 hodiny tak treba ist na pohotovost, ale uprimne, to by som tam niekedy sedela stale, lebo pocas lenivych dni, je toho pohybu co citim menej. Myslim, ze plod je stale priecne a na sone v 30tt bolo vsetko v poriadku aj velkostou, aj prietoky. Je taketo vnimanie pohybov v norme? Kedy naozaj treba ist na pohotovost? dakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v tomto týždni tehotenstva už môže byť cítenie pohybov menej intenzívne, ako v II. trimestri. Plod v maternici ešte nevníma deň a noc, takže kým Vy spíte, plod sa môže hýbať a keď ste hore, plod môže spať. Navyše, ak je priečnej polohe, vnímanie, či cítenie pohybov plodu je trošku iné. Ak boli výsledky všetkých vyšetrení v norme a všetko bolo v poriadku, nemusíte sa obávať. Odsledujte si to. Vo všeobecnosti platí, že v prípade krvácania, pravidelných bolestí, odtoku plodovej vody, či necítení pohybov plodu je potrebné navštíviť tehotenskú pohotovosť. Ak nie sú absolútne citeľné pohyby plodu po dobu viac ako 3 až 4 hodiny, je vhodnejšie pohotovosť navštíviť. Je vždy lepšie prísť dvakrát zbytočne, ako raz neprísť.