Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,868 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Anembryomola

  , Autor: Moni5332

  Dobrý deň, potrebovala by som poradiť . Moja gynekologička mala najskôr podozrenie na mimomaternicové kvôli vysokému hcg bez nálezu plodu, to sa na šťastie nepotvrdilo ... momentálne padlo podozrenie na anembryomolu kedže gestačný vak má 15,1mm prítomný je aj žĺtkový vačok ktorý je vraj už trošku väčší no plod zatiaľ chýba. Moja gynekologička ma odoslala do nemocnice na kyretáž tam sme sa dohodli počkať 10dní no po kontrole sa gestačný vak za tých 10 dní nezväčšil len žĺtkový vačok je trošku iný ako naposledy. Dohodli sme sa že počkáme ešte 2 týždne kedže nemám žiadne bolesti ani krvácanie, vraj z toho ešte môže niečo byť aj keď ak by som súhlasila spravili by mi kyret kedže boli skôr skeptický ...čo som odmietla...podľa veľkosti ges. vačku to vychádza na 6+2, menštruáciu mám veľmi nepravideľnú preto sa to nedá určiť poďľa toho... Moja otázka znie či je možnosť že sa plod ukáže aj keď sa za 10 dní gest. vačok nezväčšil, alebo je zbytočné čakať ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa jedná o chcené tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, dá sa počkať aj 10 dní. Nemyslím si však, že sa niečo zmení.

Podobné otázky

 • Cvičenie pri snahe o bábätko

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň,

  začali sme sa snažiť o bábätko, minulý rok som prekonala 2x potrat - 1x prestalo biť srdiečko v 9tt, 1x anembryomola. Mame absolvované vyšetrenia aj problém bol zrejme nájdený. Chcem sa spýtať, cvicim uz asi 4 mesiace doma s malou zaťažou. Môžem v cvičení bežne pokračovať alebo je v čase po ovulácii potrebne byť opatrnejšia, pripadne robiť si test nejak skôr? Alebo môžem bežne cvičiť, teda aj na brucho, kým nebude menštruácia meškať?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, “bežné” cvičenie nemá vplyv na otehotnenie, ani na samotné tehotenstvo, takže môžete cvičiť aj naďalej. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr to naozaj zmysel nemá. Odsledujte si to.

 • Môžme sa snažiť ešte prirodzene alebo mame podstúpiť už IUI/IVF

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň.

  Bola som tehotná už 4x. Zdrave, prirodzene počate dieťatko máme z druhého tehotstva. Prvé a štvrté tehotenstvo bola anembryomola. Tretie tehotenstvo bol zamlknutý potrat v 9tt prestalo biť srdiečko.
  Na hemátologii som už v poslednom tehotenstve užívala Clexane. Momentálne idem podstúpiť kortikosteroidnú liečbu- medrolom na 8 týždňov kvôli zvýšenej imunologickej reakcie na partnerove spermie. Partner bol cez leto na spermiogram, kde mu bola diagnostikovaná Oligoasthenoteratozoospermia. Po 4 mesiacoch bol na opakovaný odber a žiaľ výsledky nemá vôbec lepšie. Bral však cca 3 týždne pred odberom antibiotika.

  Všetky tehotenstva sa nám podarili prirodzene, hneď na prvý pokus a nas problém je teda to, že úspešne bolo iba 1 zo 4 tehotenstiev. A teda mam už za sebou 3 potraty.

  Preto sa chcem spýtať, mame sa po absolvovaní mojej liečby snažiť o bábätko prirodzene (manžel užíva folandrol) alebo už je lepšie podstúpiť IUI ci IVF?

  Ďakujem vám pekne za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za daných okolností a podľa dostupných informácií odporúčam navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, kde sa Vám budú vedieť najodbornejšie a najobjektívnejšie vyjadriť a stanoviť ďalší postup.

 • Môžeme sa už snažiť o bábätko alebo je potrebné počkať dlhšie?

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň,

  tento rok som prekonala 2x potrat.
  1x - v marci, prestalo biť srdiečko v 9tt, musela som na kyret.
  2x - september, anembryomola, spontánny potrat bez kyretu.

  Vyšetrenia už máme absolvovane - reproimunologiu, hematologiu, endokrinológiu aj partner spermiogram.

  Chcem sa Vás spýtať, prosím Vás keďže bol posledný potrat spontánny bez kyretu, môžeme sa znova skúsiť snažiť už po 1 menštruácii alebo je nutné čakať dlhšie?

  Pred 2 rokmi som mala tiež anembryomolu a teda 5/2021 som absolvovala kyret, ale hneď po 1 cykle som otehotnela a z toho tehotenstva mame zdrave dieťatko. Preto ma zaujíma ci sa taktiež môžme snažiť hneď. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vo všeobecnosti sa odporúča vyčkať aspoň dve-tri menštruácie. Ak však nemáte žiadne ťažkosti a je maternica je úplne vyčistená, a ak sa na to cítite, môžete sa snažiť otehotnieť. Odporúčam užívať kyselinu listovú v dávke 400ug na deň, aspoň dva mesiace pred otehotnením. Keďže však nepoznám žiadne výsledky spomínaných realizovaných vyšetrení, ani ďalšie okolnosti, či informácie, takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Opakovaný potrat

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň. Bola som 3x tehotná.
  1. Tehotenstvo- anembryomola,
  2. Tehotenstvo - úspešne donosená, zdravá dcérka,
  3. Tehotenstvo -zamlknuty potrat, prestalo byť srdiečko v 9tt.

  Majú podľa Vás potraty spolu nejaký súvis, aj keď som medzitým mala úspešne tehotenstvo?

  Je možné, že su potraty spôsobené pohlavím dieťatka, že napríklad moje telo nie je schopné výnosiť chlapca, pripadne, že manželove spermie mužského rodu nie sú schopné sa udržať/vyvinúť.

  Môže srdiečko prestať bit kvôli orgazmu? Teda sťahu maternice.

  Ďakujem za odpovede

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak už máte jedno zdravé dieťa s rovnakým partnerom, čo sa týka prvého tehotenstva, anembryomola bola pravdepodobne náhodnou kombináciou génov a nevytvorením zárodku. Stať sa to môže ktorémukoľvek páru. Druhé tehotenstvo bolo úspešné a tretie tehotenstvo ukončené v 9. týždni mohlo mať viacero príčin. Nedával by som to ihneď do súvislosti s neschopnosťou donosiť plod mužského pohlavia. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť neviem. Orgazmus nemá vplyv na zastavenie vývinu embrya. Realizovať si môžete genetické vyšetrenie, aj keď si nemyslím, že to bude mať jednoznačný prínos.

 • Infečné vyšetrenie pri potratoch

  , Autor: ja_1111

  Dobrý deň p. doktor, po opakovaných kontrolách som 7+3tt, GS rastie 17mm (nepravidelného tvaru) HCG stúpa pomalšie 10 000 momentálne - údajne pri mmt by to už bolo badateľné, vraj si nemyslia, že by šlo o tento prípad a už by došlo aj k problémom zdravotným v takomto štádiu a dĺžke tehotnosti (bála som sa o pseudogestčný vak), priklánali sa na vaječníku ku corpus luteum ani tekutinu nemám v maternici žiadnu - takže asi anembryomola. Myslíte že by stále mohlo ísť o tehotnosť mimo maternice?

  Druhá otázka je - chceli ma poslať na infekčné pre odhalenie možných príčin potratu opakovaného, aké všetky veci je dobré na infkeečnom vyšetriť, čo ovplyvňuje plodnosť? (lekár chcel odomňa konkrétne veci, ale ja sa k tomu neviem nikde dopátrať žiaľ), ostatné vyšetrenia - imuno, hemato, endo, genetika som objednaná :) Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 8. bežiacom týždni tehotenstva už musí byť jednoznačne vidieť akciu srdca zárodku. Ak je gestačný vačok nepravidelného tvaru a nie sú vidieť embryonálne štruktúry, v dutine brušnej nie je voľná tekutina a v oblasti vajíčkovodov a vaječníkov nie je vidieť žiadnu patológiu svedčiacu pre mimomaternicové tehotenstvo, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o anembryomolu. Čo sa týka mikrobiolologických vyšetrení, obvodný gynekológ Vám môže realizovať stery na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis. Spomínané vyšetrenia odporúčam pri opakujúcich sa potratoch realizovať tiež. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.