Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,505 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • 6. týždeň

  , Autor: mika

  Dobrý deň, chcem sa opýtať. Som v 6tt a mám 2 ročnú dcérku, ktorá ešte veľmi nevníma, že musí dávať pozor. Občas pri obliekaní ma kopne alebo mi pritlačí na brucho keď sa jaší. Dávam si pozor ale nie vždy to ustrážím. Môže sa bábätku niečo stať? A ešte sa chcem opýtať viem, že sa nemám nejak extra namáhať ale môžem dvíhať dcéru ktorá ma 13kg? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v 6. týždni tehotenstva ešte na žene nebadať viditeľné známky tehotenstva, maternica je len minimálne zväčšená. Problém pri skočení dieťaťa na brucho, alebo nechcenom kopnutí do brucha môže mať vplyv vo vyššom štádiu tehotenstva, v tomto týždni to na embryo nemá vplyv. Ak nemáte žiadne ťažkosti, nemusíte sa fyzicky obmedzovať.

Podobné otázky

 • Hypotrofia plodu

  , Autor: Ivet1

  Dobrý deň pán doktor/pani doktorka,

  som v 38+5 týždni tehotenstva a z poslednej včerajšej poradne som odchádzala dosť znepokojená. Všetky vyšetrenia vyzerajú v poriadku akurát biometria ma dosť zaskočila.
  V správe mám: Biometria: BPD: 90 - 36+3, HC: - 321 - 36+2, AC: 303 - 34+2, FL: 67 - 34+4.
  Ultrazvukovo korešponduje s 38. týžňom gravidity 37+6, 3215 g, placenta ventralne, grading III, plodová voda AFI 23,4 cm, a aumbilicalis RI 0,40
  Záver: graviditas hebdomen 38+3, hypotrophia foeti suspecta, euhydramnion, normocaedia, HSB negat.

  Prosím čo to môže znamenať, budem mať malé bábátko? Ja som mala pri narodení až 4000g a manžel 3600 g. Postavou som ale štíhla, počas tehotenstva som pribrala z povodných 56 kg na 71 kg. Chceli ma rovno hospitalizovat na rizikovom oddelení, akurat už nebola kapacita. Mám si sledovať pohyby, tie cítim pravidelne. No dosť sa bojím aby bolo všetko v poriadku. Taktiež vypočítaná približná váha 3215g sa mi zdá celkom v poriadku, preto nerozumiem tej biometrii.
  Ďakujem za vašu odpoveď.
  Iveta

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, celkom výsledkom biometrie nerozumiem ani ja. Z opísaných hodnôt skôr plod vychádza na 36. týždeň tehotenstva, ako opísaný 37+6. Zaostávanie v raste je však rozdiel 4 týždne a viac, čo vo Vašom prípade nie je prítomné. Prietoky, ako aj množstvo plodovej vody je podľa opisu v norme. Takto sa Vám však, iba na základe opisu, bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Pamelka

  Dobrý deň pan doktor som v 37 tyzdni tehotenstva a ak mi odisla hlienova zatka co to znamená? Prosim vás. Dakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusí to znamenať nič. Záleží od nálezu na pôrodných cestách. Hlienová zátka môže odchádzať niekoľko dní, aj týždne. Ak máte ukončený 36. týždeň tehotenstva, aj v prípade, že by sa pôrod rozbehol, nejednalo by sa už o predčasný pôrod. Odsledujte si to. Pri odtoku plodovej vody, nástupe pravidelnej kontrakčnej činnosti, krvácaní, ale aj nejasnostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Ide o anembryomolu?

  , Autor: Ninast10

  Dobrý deň, aktuálne som podľa kalendára 5+5tt, posledná menstruacia bola 17.2. Na prvú kontrolu ku gynekológovi som šla 21.3 a to po pozitívnom teste cez víkend. Na prvej kontrole nebolo nič jednoznačne vidno ale doktorka zhodnotila že to tehotenstvo určite je, vysoká sliznica maternice tomu nasvedčovala, myslím že nič iné tam vidieť nebolo. Na ďalšiu kontrolu som išla 28.3, kedy som bola podľa kalendára už 5+4tt. Na ultrazvuku bol gestacny váčok, veľkosti 10 mm ale nič iné prítomné nebolo. Pani doktorka hned povedala že to je o niečo menšie ako by malo byt a nie úplne v poriadku, keďže je to 6tt. Poslala ma ale domov s tým ze ďalšia kontrola bude o dva týždne. Mohlo by to byt tehotenstvo bez embrya? Alebo je šanca ze sa embryo naozaj ukáže a všetko bude v poriadku ? Pretože sa pani doktorka k tomu vôbec nevyjadrila. Podľa môjho sledovania som ovuláciu mohla mat až taký 17 ty deň a pohlavný styk bol len cez ten víkend pred ovuláciou pretože som bola odcestovana. Je teda možné že by tých pár dni posunutej ovulácie (2-3 dni možno) mohlo spôsobiť takýto nález na ultrazvuku ? Alebo je tam mala šanca ? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste mali pohlavný styk iba ten jeden krát a podľa toho to vychádza na 6. týždeň tehotenstva, v poriadku to asi nebude. Niekedy sa však stáva, že datácia tehotenstva nesedí s dátumom poslednej menštruácie, keď k tehotenstvu došlo neskôr. Ak ste mali pohlavný styk aj v marci, nedá sa vylúčiť, že ste otehotneli práve vtedy. Ak sa jedná o žiadané tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, nález je potrebné odsledovať, tak isto aj dynamiku beta HCG. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Výpočet týždňov

  , Autor: Ketrin94

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať čo znamená označenie 16tt+0d. Je to 1. deň 17-teho týždňa alebo posledný deň 16-teho týždňa? A ešte by som sa chcela spýtať akým týždňom končia jednotlivé mesiace? Napr 4. mesiac končí ukončením 16-teho alebo 17-teho týždňa? Nie je na to nejaká spoľahlivá tabuľka? Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 16+0 je ukončený 16. týžden tehotenstva - 16 týždňov a 0 dní. Prvý deň sedemnásteho týždňa je 16+1 a posledný deň sedemnásteho týždňa je 17+0. Lunárny mesiac, v ktorom je tehotenstvo datované, má 28 dní, teda presne 4 týždne. Tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov alebo 9 kalendárnych mesiacov, ktoré majú od 28 - 31 dní, v závislosti od mesiaca. Štvrtý mesiac tehotenstva končí 16+0. 16+1 je už prvý deň piateho mesiaca tehotenstva. Na internete je množstvo tehotenských tabuliek.

 • 36/0 a mäkký krcok

  , Autor: Adusl

  Dobrý večer,
  mám za sebou ukončený 36 týždeň presne 36/0 dnes na poradni pri palpačnom vyšetrení hrdlo dĺžky 1,5cm mäkkej konzistencie, uložené sakrálne, uzavreté. Naliehajúca časť hlavička roztláča DS.
  Cervikometrie anatom. Dĺžka hrdlá cca 22mm vnútorná bránka bez vezikulizácie. Váha bábätká je cca 2740g
  Chcem sa opýtať či pri mäkkom krčku mám šancu pri kludovom režime vydržať ešte jeden týždeň? Má bábätko v takom týždni šancu byť zdravé? Viem že každé telo a pôrod sú individuálne.
  Ďakujem a pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa vôbec obávať. Nejednalo by sa o predčasný pôrod, plod má vytvorené všetko, čo má mať. Máte ukončený 36. týždeň tehotenstva a nezrelý nález na pôrodných cestách. Kľudne sa môže stať, že budete aj prenášať.