Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,868 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Biometria

  , Autor: Dietatko

  Dobry den, chcem sa opytat na tieto vysledky z biometrie: som v 32TT
  HC=29,29 BPD=85,6 AC=28.69 FL=63.1, hmotnost 2116g, je to v norme? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, veľkosť plodu je primeraná na týžden tehotenstva, v ktorom ste. Najvhodnejšie je sa pýtať a informovať o výsledkoch priamo po vyšetrení vyšetrujúceho lekára.

Podobné otázky

 • Biometria plodu

  , Autor: Petka987

  Dobrý den pán doktor, chcem sa spytat na vas názor ohladom biometrie plodu. Na poradni 32+1 som mala namerané taketo udaje:
  BPD 32+6
  HC 30+5
  AC 30+0
  FL 31+3
  Kompozitný vek 30+3. Váha 1632g. Dr. povedala, ze plod je menší a mam zaradiť do stravy viac bielkovín.
  Prietoky som mala:
  Ri1: 0,51
  T1: 148/min
  Ri2: 0,68
  T2: 143/min
  Placenta gr 0-1, normohydramnion
  Su tieto prietoky v poriadku? Hlavne ma zaujíma ta nižšia hodnota ci uz to nie je malo. K prietokom sa dr nevyjadrila. Poradňu mam o 3 tyzdne. Myslite, ze je to postačujúce alebo mam ist este niekam inam na meranie? Mohlo byt babatko aj inak otočene a vyšli potom taketo merania? Som velmi vyplašená. Moze to este dobehnúť? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, výsledky USG máte vrámci normy, aj prietoky. O zaostávaní v raste sa dá hovoriť pri 3 - 4 týždennom rozdiele. U plodu sa už prejavujú zdedené vlastnosti po Vás, rodičoch, takže ak ani vy s partnerom nie ste veľký, ani dieťa nebude veľké. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach ho kontaktujte alebo navštívte.

 • Poloha plodu

  , Autor: Linda942001

  Dobrý deň,
  Na poslednej poradni v 16+4 tt bolo bábätko na ultrazvuku otočené chrbtom a pani doktorka mi povedala, že v takomto prípade nevie presne zmerať crl plodu. Povedala však, že je všetko v poriadku, že bábätko rastie a tep malo 153 úderov/min. Je v poriadku, že sa bábätko takto otočilo?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 17. týždni tehotenstva sa už CRL plodu nemeria. Realizuje sa biometria plodu, teda meria sa priemer hlavičky (BPD), obvod hlavičky (HC), obvod bruška (AC) a dĺžka stehnovej kosti (FL) a na základe týchto parametrov softvér prepočíta kompozitný vek (týždeň tehotenstva) a odhadovaná hmotnosť plodu (EFW). Samozrejme, to, že bol plod otočený chrbátikom je v poriadku. Plod má v II. trimestri v maternici najviac priestoru a najviac aj vyvíja pohybovú aktivitu.

 • CTG zaznam

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň

  Som v 31tt. Chodím na rizikové. Dnes na CTG zázname podľa údajov bolo FHR 130-135, 2xvar.decel, pred týždnom som to nemala. 1x tonizácia, ale to som mala aj pred týždnom. Doktorka povedala, že CTG je dobré , ale ja mam teda strach či to nie je niečo zlé.. Prietoky v poriadku, plodovej vody dostatok. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nerozumiem, prečo sa Vám v 31. týždni realizovalo CTG vyšetrenie. Ak nebol CTG záznam patologický, či suspektný, malo by to byť v poriadku. Dôležité je USG vyšetrenie prietokov, ako v pupočníku, tak aj v cievach mozgu., množstvo plodovej vody, biometria plodu, ako aj stav placenty. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Biometria

  , Autor: Dada31

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať ohľadom výsledkov poslednej biometrie plodu nakoľko som si doma pozrela hodnoty v tehotenskej knižke a som trošku z nich zmätená či sú v poriadku. Vopred ďakujem
  Momentálne som 22+3 tt.
  FL: 37 (22+0)
  BPD/FOD: 53 (22+1)
  TAD/APD: 164 (21+3)
  Váhu mi povedal lekár 440g

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané výsledky USG biometrie sú primerané danému týždňu tehotenstva. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Biometria plodu.

  , Autor: Michaela1994

  Dobrý deň.ja by som sa chcela opýtať na otázku.v
  sobotu som bola na pohotovosti lebo mam zapal prinosovych dutim a poslali ma najprv na gynekologické keďže som v 28.tyzdni a báli sa mi dat antibiotika.tam mi robili vyšetrenia.
  USG/TAS/TVS:IU grav.PP-KP,post.II,As+,PP+,AFI euhydramnion (AFI 14-15),Ri 0,65, S/D 2,87,placenta na PS,
  Biometria plodu:BPD 6,49-27/0, HC 23,14-25/1 ,AC 22,8-27/1, FL 5,12-27,3, OH:1019g je všetko vporiadku z týmito vysetreniami aj co sa tyka placenty.viem ze mala je otočená koncom panvovym lebo aj pohyby cítim stále len dole na mocovym mechurom.prvy porod som mala cisarsky.podla týchto vyšetrení mi nehrozí cisarsky?ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, uvedené výsledky USG sú v norme a primerané danému týždňu tehotenstva. Nemusíte sa obávať. Ak plod ostane otočený v postavení koncom panvovým, zadočkom, a navyše ste už po jednej sekcii, bude pôrod vedený plánovaným cisárskym rezom 7 až 10 dní pred termínom pôrodu. Ak je potrebné užívanie antibiotík, užívajte antibiotiká podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.