Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,759 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zamlčany potrat

  , Autor: Matulka_C

  Dobrý deň, pán doktor minulý týždeň som vam pisala ze moj gynekolog nevidel akciu srdca dnes som bola znova a znova ho nevidel poslal ma na gyn.-porod. Odd nech sa na to pozri ci to nieje zamlcany potrat . Pozreli ma a pani doktorka videla male embryo vravela ze ci som nemohla otehotniet neskor ale nevidela to ruzovo kazala mi spravit si interne a anesteziologicke vysetrenie a ze mam prist 23.6 na vycistenie s tymi ze mi este spravi raz ultrazvuk... Moja otazka je preco sa to zamlcalo nekrvacam nespinim vobec ziadne priznaky na potrat.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Missed Ab, alebo teda zamlčaný potrat, je pomerne častým USG nálezom. Príčinu Vám nikto nepovie. Odporúčam po potvrdení zamlčaného potratu a doriešení stavu absolvovať hematologické a anesteziologické konzilium. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

Podobné otázky

 • Romana

  , Autor:

  Dobrý deň bola som v druhom stave a doktor mi povedal že plod prestal rast a.pichol mi infekciu na spustenie menzesu...ale us prešiel tizden a vôbec nič....nekrvacam bola by posledná alternatyva či bi plod začal rásť ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o zamlčaný potrat (Missed Ab), akcia srdca nie je prítomná, znovu nedôjde k obnove rastu zárodku. S najväčšou pravdepodobnosťou bude aj tak potrebné realizovať vyčistenie dutiny maternice vrámci jednodňovej chirurgie. Je však veľmi ťažké sa objektívne vyjadriť bez poznania bližších informácii a okolností.

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa prosím spýtať podľa prvého dňa poslednej menštruácie by som mala byt v 8+1tt bola som u gynekológa a povedal mi ze bábätko je tak ako keby som bola v 6tt ešte ani srdiečko nebolo počuť bit. O 2 týždne idem na kontrolu. Bojím sa a chcem sa spýtať ze co môže byt príčinou alebo co sa môže stať keď to je takto. Ďakujem za informáciu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu, že ste mali nepravidelný menštruačný cyklus, sa na datáciu tehotenstva podľa menštruácie nemožno spoliehať a riadime sa ultrazvukom. V 6. týždni tehotenstva ešte nemusí za istých okolností vidieť akciu srdca. Ak nemáte žiadne ťažkosti, navyše ak sa jedná o chcené tehotenstvo, odporúča sa kontrolné USG vyšetrenie. Ak by ani na kontrolnom USG vyšetrení nebola prítomná akcia srdca, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa jednalo o Missed Ab, teda zamlčaný potrat. Situáciu a stav neovplyvníte, nemá zmysel sa stresovať. Stále je možné, že je všetko v poriadku, len na USG ešte nebolo vidieť akciu srdca. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Dovolenka

  , Autor:

  Dobrý deň,

  pred rokom a pól som prekonala zamlčaný potrat, momentálne som opäť tehotná v 13tt, zatiaľ je tehotenstvo bezproblémové. S priateľom by sme chceli ísť v najbližsích dňoch na dovolenku letecky, let by trval najviac 3 hodiny, avšak bojím sa či by let nemohol uškodiť bábätku. Aký máte na to názor? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v tomto nízkom týždni lietanie vplyv na embryo nemá. Môžete vycestovať.

 • žltkový vak

  , Autor:

  Dobrý deň, pán Doktor.
  Chcela by som sa Vás spýtať na Váš názor, resp. či by ste mi mohli pomôct pochopiť moje výsledky z ultrazvuku (zajtra idem k mojmu doktorovi,len rada by som prečítala aj Váš názor)Momentálne som (podla CRL - 8mm ) v 6.týždni v tehotenstva (6+4) Akcia srdiečka bola viditelná, len ma znepokojuje poznámka ,že žltkový vak „nevizualizovaný“ . Prosím Vás,čo to môže znamenať? Som znepokojená ,lebo som pred 3rokmi mala spontánny potrat v 8.týždni tehotenstva ,vtedy zase bolo vidno žltkový vak, ale akcia srdiečka nebola. O 2 týždne mám ísť na další ultrazvuk .
  Velmi pekne dakujem za Vašu trpezlivosť a odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v 6. týždni tehotenstva vizualizujeme tzv. Yolk sac, teda žĺtkový vak, ktorý je primárnou štruktúrou zásobujúcou embryo, koncom 6. týždňa už aj s akciou srdca. Práve prítomnosť akcie srdca u embra plodu je dôležitým znakom viability plodu a prosperujúceho tehotenstva. Treba si uvedomiť, že sa tu jedná o niekoľko milimetrové embryo. Ak je akcia srdca prítomná, nemyslím si, že je dôvod sa znepokojovať. Ak nie je viditeľná akcia srdca, jedná sa o tzv. Missed Ab, teda zamlčaný potrat, ktorý ste v minulosti mali. Postupujte podľa odporúčaní lekára a neznepokojujte sa.

 • Plod mensi o 3 tyzdne

  , Autor: Viera

  Dobry den, chcela by sa spytat na Vas nazor... Poslednu MS som mala 5.1.2019 a ovulaciu som mala 19.-20.1. Merala som si bazalnu teplotu aj som si robila ovulacne testy.
  Minuly tyzden v stredu som bola na kontrolu a dr tam nic okrem vaku nevidel. Dalsia kontrola o tyzden, tj dnes. Uz tam bolo nieco a ze by to mohol byt 6tt. Ale este mi nepotvrdil ci je vsetko v poriadku a v pondelok mam este prist.
  Tak moja otazka je ci by mohol byt plod az o 3 tyzdne mensi a dobehne to alebo pravdepodobne to bude zle tehotenstvo?
  S manzelom sme boli naposledy spolu 21.1.2019 lebo potom bol dlhsie odcestovany. A tehotensky test mi uz 1.2. ukazal dve palicky.
  Dakujem za odpoved!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa toho, čo ste napísali sa nejedná o zaostávanie plodu v raste ale potvrdenie vitálneho tehotenstva. Tehotná ste, ale je dôležité zistiť, či sa jedná o fyziologické (normálne) tehotenstvo alebo o patologické tehotenstvo, napríklad o Anembryomollu, kedy sa v gestačnom vaku nevyvíjajú embryonálne štruktúry alebo o Missed Ab (zamlčaný potrat), kedy nie je prítomná akcia srdca a došlo k odumretiu embrya. Pre nejednoznačný nález si Vás obvodný gynekológ volá na kontrolné USG vyšetrenia. V 6. týždni tehotenstva už musí byť vidieť akcia zárodku srdca. Ak tomu tak na kontrolnom USG vyšetrení nebude, s najväčšou pravdepodobnosťou Vám bude doporučená revízia dutiny maternice z dôvodu patologického tehotenstva. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.