Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,617 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Sauna

  , Autor: jeny1983

  Dobrý deň.
  Chcem Vás poprosiť o Váš názor na saunovanie počas tehotenstva. Som v 16 týždni tehotenstva. Včera som bola na kontrole a všetko je v poriadku, nemám žiadne problémy. Pred tehotenstvom som do sauny chodila pravidelne ešte v prvý týždeň tehotenstva sme boli s manželom na pobyte, kde som v saune strávila 2 dni. Moja lekárka je zásadne proti pričom argumentuje prehrievaním organizmu. Na základe odborných článkov ktoré som prečítala tak v saune dochádza k zvýšeniu teploty len o 1 stupeň aj to krátkodobo pričom pre dieťa je nebezpečná teplota nad 40 stupňov. Nemám ani cukrovku ani problémy s krvným tlakom, pri ktorých sa sauna neodporúča. Mám sedavé zamestnanie a mierne problémy s krčnou chrbticou pri ktorých mi sauna robila dobre. Veľmi mi to chýba.
  V žiadnom prípade nechcem ohroziť dieťatko ale čo som sa dočítala tak v tehotenstve je sauna dobrá na zadržiavanie vody aj na celkovú očistu organizmu.
  Môžete mi povedať Váš názor na saunovanie?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  názory na saunovanie sa veľmi líšia a naozaj sa stretnete s absolútne protichodnými názormi. Neexistuje relevantná klinická štúdia ohľadne saunovania počas gravidity, preto sa väčšina lekárov prikláňa k názoru, čo nie je overené tak sa tomu radšej treba vyhnúť. Osobne si myslím, ak ste na saunu zvyknutá a dlhodobo ste sa saunovaniu venovali, nemali ste v saune žiadne problémy, ani kolapsové stavy a teda teplo dobre tolerujete nepredpokladám, že by sauna dieťatku ublížila. Avšak neodporúčam ženám, ktoré saunu pred tehotenstvom netolerovali, taktiež neodporúčam v prvom trimestri.

Podobné otázky

 • váha dieťatka, prehriatie

  , Autor: iny

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať 2 otázky ak môžem.

  Som v 35 tt, a za posledných 18 dní mi bruško nenarástlo ani o centimeter. Je to bežné, alebo mám mať dôvod na obavy? pozorovala som u seba zápal diasen, či to nemôže mať súvislosť?

  a ešte 2. otázka, keďže som sa teraz dočítala, že sauna, prehrievanie v tehotenstve je pre plod nebezpečné, chcem sa spýtať, či prehriatie počas spánku v noci môže byť tak isto pre dieťatko zle?

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v poslednom mesiaci tehotenstva Vám už brucho nerastie, dieťa iba priberá na váhe. Saunovanie naozaj neodporúčam, vedie k dehydratácii organizmu. V spánku za normálnych okolností nedochádza k prehriatiu, naopak teplota klesá. Nemusíte sa znepokojovať.

 • Kojenie v tehotenstve

  , Autor: bashaka

  Dobry den,
  som 9+2 TT, zistila som to nedavno a mam 5 mesacnu dcerku. Moj gynekolog mi odporucil postupne obmedzit dojcenie az k odstaveniu. Je to pravda, ze kojenie odobera plodu v brusku ziviny a on sa potom dalej nemoze vyvijat? Existuje na to nejaka studia?
  A este sa chcem opytat jednu vec - s dcerkou chodime na plavanie, po ktorom nasleduje 50 stupnova sauna - je pre mna ako pre tehotnu vhodna?
  Dakujem za odpoved
  LydS

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  kojenie neodoberá plodu živiny a nespôsobuje zastavenie rastu plodu, ide o to, že pri kojení sa vyplavujú hormóny, ktoré spôsobujú sťahy maternice a niektorí odborníci preto dojčenie neodporučujú. V podstate však zastávam názor, že ak ide o fyziologické tehotenstvo - teda ak je všetko v poriadku nie je nutné s dojčením radikálne prestať.
  Saunu určite neodporučujem!