Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,408 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Sauna

  , Autor: Jeny1983

  Dobrý deň.
  Chcem Vás poprosiť o Váš názor na saunovanie počas tehotenstva. Som v 16 týždni tehotenstva. Včera som bola na kontrole a všetko je v poriadku, nemám žiadne problémy. Pred tehotenstvom som do sauny chodila pravidelne ešte v prvý týždeň tehotenstva sme boli s manželom na pobyte, kde som v saune strávila 2 dni. Moja lekárka je zásadne proti pričom argumentuje prehrievaním organizmu. Na základe odborných článkov ktoré som prečítala tak v saune dochádza k zvýšeniu teploty len o 1 stupeň aj to krátkodobo pričom pre dieťa je nebezpečná teplota nad 40 stupňov. Nemám ani cukrovku ani problémy s krvným tlakom, pri ktorých sa sauna neodporúča. Mám sedavé zamestnanie a mierne problémy s krčnou chrbticou pri ktorých mi sauna robila dobre. Veľmi mi to chýba.
  V žiadnom prípade nechcem ohroziť dieťatko ale čo som sa dočítala tak v tehotenstve je sauna dobrá na zadržiavanie vody aj na celkovú očistu organizmu.
  Môžete mi povedať Váš názor na saunovanie?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  názory na saunovanie sa veľmi líšia a naozaj sa stretnete s absolútne protichodnými názormi. Neexistuje relevantná klinická štúdia ohľadne saunovania počas gravidity, preto sa väčšina lekárov prikláňa k názoru, čo nie je overené tak sa tomu radšej treba vyhnúť. Osobne si myslím, ak ste na saunu zvyknutá a dlhodobo ste sa saunovaniu venovali, nemali ste v saune žiadne problémy, ani kolapsové stavy a teda teplo dobre tolerujete nepredpokladám, že by sauna dieťatku ublížila. Avšak neodporúčam ženám, ktoré saunu pred tehotenstvom netolerovali, taktiež neodporúčam v prvom trimestri.

Podobné otázky

 • Kojenie v tehotenstve

  , Autor: Bashaka

  Dobry den,
  som 9+2 TT, zistila som to nedavno a mam 5 mesacnu dcerku. Moj gynekolog mi odporucil postupne obmedzit dojcenie az k odstaveniu. Je to pravda, ze kojenie odobera plodu v brusku ziviny a on sa potom dalej nemoze vyvijat? Existuje na to nejaka studia?
  A este sa chcem opytat jednu vec - s dcerkou chodime na plavanie, po ktorom nasleduje 50 stupnova sauna - je pre mna ako pre tehotnu vhodna?
  Dakujem za odpoved
  LydS

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  kojenie neodoberá plodu živiny a nespôsobuje zastavenie rastu plodu, ide o to, že pri kojení sa vyplavujú hormóny, ktoré spôsobujú sťahy maternice a niektorí odborníci preto dojčenie neodporučujú. V podstate však zastávam názor, že ak ide o fyziologické tehotenstvo - teda ak je všetko v poriadku nie je nutné s dojčením radikálne prestať.
  Saunu určite neodporučujem!