Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Rubeola

  , Autor: robinson82

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať na hodnoty rubeoly. Mám IgM 0,128 OD (hran. hodnota) a IgG 26,00 IU/ml (slabo.pozit). Som v 16 tt. Je to v poriadku? Počas tehotenstva som zatiaľ zdravá. Nepozorovala som žiadne príznaky. Od 7 tt som na marodke. No som učiteľka a učila som rómov. Učila som 6-ročné deti. Alebo je potrebné ísť na infekčné. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  súčasťou každej správy by mala byť aj interpretácia výsledkov podľa laboratória. Aj keď ide len o hraničnú hodnotu a o nič závažné nepôjde doporučila by som konzultáciu na infekčnom oddelení.

Podobné otázky

 • Rubeola v tehotenstve

  , Autor: PCH

  Dobry den,
  chcem sa s Vami poradit ohladom svojich vysledkov k rubeole. Som v 26. tt. V 12.tt. mi ju prvy krat zistili s hodnotami Igg=19,9 a IgM=72. V 26.tt som mala hodnoty IgM=19,5 a IgG=55,8. V 1991 som bola ockovana proti rubeole. Nemam ziadne priznaky rubeoly, bez odberov by som ju ani nezistila. Prosim Vas, je mozne, ze tieto vysledky mozu ovplyvnit negativne vyvoj plodu? Je mozne, ze rubeola je pozitivna tak dlho?
  ps: vysledky z prveho odberu boli opakované po 2 tyzdnoch a odoslane do Nar.ref.centra. To skonstatovalo, ze nenastal signifikantny narast IgG protilatok a IgM protilatky boli v prvej a druhej vzorke takmer identicke (po 2 tyzdnoch). Vysledok Nar.ref.centra: IgM +, IgG +, hranicna avidita.

  Vekmi pekne dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, toto je otázka pre infektológa, ktorý by sa Vám k tomu pekne zrozumiteľne a objektívne vyjadril. vyjadriť. IgG hovorí o prekonanej infekcii, IgM o aktívnej prebiehajúcej infekcii. Ak ste už prekonali infekciu v minulosti, či boli ste očkovaná, vplyv na plod to nemá.

 • Pozitívny test na rubeolu

  , Autor: BoraBora

  Dobrý deň. V 7 tt som bola na odber krvi, súčasťou ktorého bol aj test na IgG a IgM rubeola. IgM = 39,1 a IgG = 174. Uvedomujem si, že obe hodnoty sú veľmi vysoké. Najviac ma však trápi odnota IgM. Pár dní pred týmto odberom som bola pozitívne testovaná na Covid-19 (PCR). Tiež sa už 15rokov ličim na autoimunitné ochorenia (RA a zápal štítnej žľazy) Prosím Vás, myslíte si, že IgM rubeoly by mohlo byť falošne pozitívne kvôli Covidu alebo kvôli mojim AI ochoreniam? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je to otázka skôr pre infektológov, ale ak sú pozitívne protilátky IgM aj IgG, môže ísť aj o nešpecifickú (skríženú) reaktivitu v triede IgM s inými antigénmi. Vzorka by mala byť zaslaná na konfirmačné vyšetrenie do Národného referenčného centra pre morbilli, mumps a rubeolu.

 • tehoenstvo

  , Autor: simicka

  Dobrý den pani doktorka chcem sa opýtať začiatkom mesiaca mi brali krv na všetky výsledky a chcem sa opýtať čo znamena rubeola IgG pozit. to akože ju mám alebo nie doktor mi nič o takom ani nevravel dakujem kekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dpbrý deň,
  znamená to, že máte pozitívne protilátky na rubeolu, kt. ste ale prekonala v minulosti, čiže tč vy chorá nie ste, ale máte vytrvorené protilátky voči rubeole
  Ak by sa jednalo o aktívne ochorenie, bolo by pozitívne Ig M
  S pozdravom

 • výsledky vyšetrení

  , Autor: basa

  Dobrý den, vedeli by ste mi, prosím, poradit ohladom výsledku na toxoplazmózu? Moja lekárka má momentálne dovolenku a výsledky mi len vpísala sestricka do tehotenskej knižzky s tým, ze mám prísť o 3 týzdne na poradnu a dr. mi to vysvetlí. Výsledok je zapísaný ako 0,1 / 0,08. Neviem, ci ide o pomer IgG a IgM (takto je zapísaná o riadok vyššie rubeola, alebo o referenčné hodnoty a moj výsledok, alebo....) - je dovod sa znepokojovať? Tiež by som rada vedela, či CRL 70 mm a veľkosť hlavičky 24,6mm zodpovedá cca 13+3 tt? Dakujem velmi pekne

 • Rubeola

  , Autor: martinaxp

  Dobry den, som sice 27 tt, ale teraz som si vsimla, ze vysledky z krvi, co sa tusim robili v 16 tt, mi vysla rubeola pozitivna. Teda vlastne IgG vyslo pozitivne s hodnotou 44.00, ale IgM bolo negativne. Doktor ma neposlal na ziadne ine vysetrenie, na infekcne, tak z toho usudzujem, ze mam asi iba protilatky, ze som tu chorobu prekonala. A tiez si pamätam, ze som v tom obdobi bolo chora a brala som antibiotika, krv mi sice brali uz na konci liecby, co som bola pomerne zdrava, ale nemohlo to ovplyvnit potom tie krvne vysledky?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  presne ako hovoríte, ide o infekciu prekonanú v minulosti, ktorou plod nie je ohrozený.