Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Visanne

  , Autor: Mimi181

  Dobrý deň, keďže moja gynekologička má dovolenku, píšem vám kvôli užívaniu Visanne. Tieto lieky beriem už štvrtý mesiac kvôli endometrióze. Menštruáciu mi to od začiatku úplne zastavilo, no odvčera krvácam, dokonca zrazeniny a mám opuchnuté brucho s miernymi krčami, presne ako pri normálnom menzese. Je to v poriadku, alebo mi prestali zaberať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Visanne nie je primárne antikoncepcia, počas jeho užívania nemusí byť krvácanie prítomné vôbec, prípadne sa môže vyskytovať len občasné špinenie, ale aj regulérne krvácanie. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní aj napriek vaginálnemu krvácaniu. V prípade pretrvávania ťažkostí, či nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Endometrioza

  , Autor: andrea-133

  Dobrý deň,dcéra bola už 2 krát operovana..ťažký stupeň endom.cysta 7cm .zrasty panvy a rekta.podstupila liečbu reseligo 6 mesiacov.po 2 operácii 4maja bolo všetko čisté. Včera jej lekár oznámil ze ma znova endo cystu 37mm.je zúfalá.dufali sme že bude aspoň rok pokoj.dal jej zas na 6 mesiacov endovel.nie je podľa vás nebezpečné zas zastaviť menzes a brat podľa mňa to isté ako reseligo za tak kratky čas?ma 22 rokov ešte deti neplánuje.je niečo čím by mohla tu chorobu stabilizovať napr.akupukuntura alebo niečo.to už bude celý život brat hormony?ak cysta znova narastie tak bude musieť podstúpiť zas lsk...je z toho úplne zúfalá.nieje na Slovensku nejaké centrum kde sa týmto zaoberajú a mohli by pomôcť?ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, endometrióza je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, iba tlmiť. Existujú prakticky iba dve možnosti liečby. Tehotenstvo alebo hormonálna liečba Visanne, či Endovelle. Za daných okolností, keď ešte dcéra neplánuje tehotenstvo, prakticky iná, ako hormonálna liečba tlmenia, kedy sú tlmené aj vaječníky a je predpoklad, že ďalšie endometriózne cysty, ložiská a zrasty nebudú vznikať, nie je. Endometriózou sa na Slovensku zaoberajú viacerí lekari, napr. MUDr. Tibor Bielik, ktorý sa venuje ťažkým stupňom endometriózy.

 • Ryeqo - endometrioza

  , Autor: Mimi181

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať na skúsenosti a liekom Ryeqo na liečbu endometriózy..keďže u mňa nezaberá ani Visanne, ani antikoncepcia, lekár mi nasadil tento preparát. Mám však strach sa púšťať znova do hormonálnej liečby..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaný preparát sa používa na liečbu stredne závažných až závažných príznakov myómov maternice u dospelých žien, nie na liečbu endometriózy. Na liečbu endometriózy sa primárne používa preparát Visanne, či Endovelle, prípadne sa dá ešte uvažovať nad hormonálnym vnútromaternicovým telieskom. Inak, ako hormonálnou liečbou sa endometrióza tlmiť nedá. Endometrióza, ako taká, sa vyliečiť nedá. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Visanne a Endometrioza

  , Autor: pletenka

  Dobry den,
  chcela by som sa opytat na vas nazor na uzivanie lieku Visanne,kt.mi pan doktor-operater odporucil uzivat na 3 mesiace po laparoskopickej operacii (hysterektomia-len maternica,vajecniky zostali+rozsiahla endometrioza) na udajne zaliecenie endometriozy.Po tom,co som si vsak precitala pribalovy letak,nemam velmi odvahu a chut si tento liek nasadit.A tiez po tom,co som sa docitala,ze nemusi vobec pomoct na endometriozu.Tak teraz neviem,nerada by som nieco podcenila,no desim sa uzivania takychto liekov.Preto sa chcem spytat,ci je to naozaj nevyhnutne? A co sa moze stat,keby som ich vobec neuzivala? Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na trhu existuje viacero preparátov, ktoré sa používajú na liečbu endometrózy. Medzi ne patrí Visanne, či Endovelle, ktoré sa užívajú 6 až 8 mesiacov. Rozhodnutie užívať odporúčaný preparát je na Vás. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať odporúčajúcich lekárov, či operatérov, ktorí boli pri operačnom výkone a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť. Ja nepoznám žiadne bližšie okolnosti, ani informácie, nález, ani rozsah endometriózy, nebol som ani pri operačnom výkone, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť.

 • Endometrióza

  , Autor: Mimi181

  Dobrý deň, po laparoskopii endometriózy mi bol nasadený Visanne, avšak po štyroch mesiacoch mám opäť endo cysty už na oboch vaječníkoch. Moja lekárka mi odporučila naďalej užívať tento preparát, no poslala ma za primárom, ktorý mi ho kázal vysadiť, lebo očividne u mňa nemá účinok..takže som teraz v situácii, kedy neviem čo robiť, visanne vysadiť, alebo užívať ďalej ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, ani USG nález, je ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Visanne sa však užíva najmenej pol roka až rok. Ak je však nález výraznejšie zhoršený aj počas užívania Visanne, efekt lieku je asi nedostačujúci. Postupoval by som podľa odporúčaní lekárov nadradeného pracoviska, ktorí by mali ďalej určiť ďalší postup.

 • endometrioza a HAK

  , Autor: procione

  Dobry den, chcela by som sa opytat na vas nazor, pred tromi rokmi som bola laparoskopicky operovana na cysty (na oboch vaječníkoch) pricom sa mi potvrdila endometrióza, po dnesnej kontrole mam opat cystu na pravom vajecniku (ca 43 mm a folikul 20 mm), kedze deti neplanujem (hoci mam 35r) bola mi najprv odporucena horm.terapia (visanne) resp. ako lepsia alternativa HAK Qlaira kv cystam. Chcela by som teda opytat na vas nazor co sa tyka nasadenia danej antikoncepcie a endometriozy (cyst). Ide mi hlavne prioritne o to,aby som predisla dalsej operacii. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na liečbu endometriózy je dobrý Endovelle, či Visanne, ktoré sa užívajú aspoň pol roka. Môže sa nasadiť aj preparát hormonálnej antikoncepcie. Spôsobí to útlm vaječníkov. K opisovanému nálezu sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Záleží od toho, o akú cystu sa jedná, ako aj od dalších okolnosti. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť .