Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,082 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Chlamydia

  , Autor: 63315

  Dobry deň, chcela by som sa spýtať na Vás názor. s manželom sme spolu 9 rokov, sme si jeden druhému verní. Viac ako rok sa už snažíme o druhé babo, začali sme chodiť na vyšetrenia a u mna zistil teraz gynekológ chlamýdie. nechápem ako je to možné ak to je pohlavne prenosná choroba?
  ešte jedna otázka, možno blbá, inou formou ako pohlavnou ako napr. slinami, alebo zlou hygienou rúk sa táto infekcia neprenáša? mame dcerku a v poslednom čase ma trosku červene oči, ( v bielku jej vidieť cievky ) dočítala som sa že táto infekcia môže postihovať aj oko, je možné že by sa na ňu preniesla táto infekcia? prepáčte možno blbá otázka ale musela som sa na to spýtať aby som bola kľudnejsia…
  Vopred dakujem za Vašu odpoved !

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, chlamýdie sa najčastejšie prenášajú pohlavným stykom, ale existuje i možnosť nepohlavného prenosu, ktorá je oproti pohlavnému omnoho menej pravdepodobná. Deje sa tak napr. bezprostredným použitím vlhkého uteráku, ktorý použila infikovaná osoba. Chlamýdií je viacero druhov, niektoré druhy chlamýdiií ľahko napadajú aj očné spojivky a iné bunky oka. Vylúčiť prenos sa nedá, ale takto sa Vám k tomu neviem jednoznačne vyjadriť.

Podobné otázky

 • Vulvovaginitída a liečba bez efektu

  , Autor: tinaW

  Dobrý deň, už 8 rokov trpím hustým žltým výtokom, posledné 2 roky sa k tomu pridal aj vaginálny diskomfort (pálenie, rezanie, bolesti podbruška) spojený so zhoršením výtoku. Kultivácie (aj mykoplasma/ureplasma/chlamydia) negatívne. Ph v pošve neustále zvýšené 7 a viac. Mala som: Macmiror, Polygynax, Fluomizin, Dalacin, Gynazol, Lomexin - všetko strielané na slepo, keďže kultivácie boli vždy negatívne. Do toho neustále probiotiká ako Gynimun (orálne aj vaginálne) a celá škála voľnopredajných produktov na nastolenie rovnováhy + Gynoflor po každej liečbe od Dr - Ph stále zvýšené, výtok a diskomfort stále prítomný. Mám za sebou 2 zamlčané potraty (1x kyret, 1x tabletka) - ktorým sa ani nečudujem, keďže som gynekologicky zjavne neni v poriadku. Urológia + Imunológia v poriadku. Otázka znie, aké diagnostické metódy na odhalenie možnej infekcie je ešte možné použiť okrem kultivácií? Aké vyšetrenia by ste ďalej odporúčali, popr. postup liečby. Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe opisu u Vás boli realizované kultivačné, ale aj mikrobiologické vyšetrenia. Ešte by som doplnil výter na trichomonas vaginalis, prípadne zopakoval mikrobiologické vyšetrenia na sexuálne prenosné ochorenia. Skúsiť môžete dlhodobejšiu liečbu vaginálnymi probiotikami. Vplyv má aj strava, skúsil by som vylúčiť jedlá s vysokým obsahom cukru.

 • Chlamydia trachomatis z krvi

  , Autor: 63315

  Dobry deň, chcela by som sa spýtať na Vás názor.
  S manželom sme spolu 10 rokov, sme si jeden druhému verní. mame aj jednu dcerku. snažíme sa o druhé babo ale nedarí sa nám. pred cca 7-8 mesiacmi u mna zistili chlamydie, neviem ako… aj som sa preliečila s atb, kontrolný ster už bol negatívny. Manželovi to išli zistovať z moču, on mal ale negatívny výsledok, takze on vtedy liečbu nedostal. od vtedy mi ale pretrvávajú výtoky (mala som ich vždy) ale odvtedy aj biele, aj do zltkasta ale aj žlto-zelený…bez zápachu bez svrbenia. moja otázka: dalo by sa zistiť prítomnosť chlamydiovej infekcie u nás oboch z krvi? alebo odtiaľ sa zisťuje len prekonanie?
  Dakujem za Vašu odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, liečba chlamýdií musí prebiehať súčasne u oboch partnerov, inak sa infekcie nezbavíte. Na chlamýdie sa nevytvárajú protilátky, infekciu môžete mať niekoľkokrát, nefunguje to ako rubeola, či toxoplazmóza, kde sa dá zistiť aktívne prebiehajúca infekcia, či prekonanie. Pri ťažkostiach je potrebné navštíviť obvodného gynekológa, ktorý Vám vie realizovať výtery z krčka na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy, či trichomonas vaginalis.

 • Doplnenie - Kontrolný ster na Chlamydia trachomatis

  , Autor: Leila2733

  Dobrý deň pán doktor, reagujem na Vašu odpoveď k včerajšej mojej položenej otázke: https://mamaaja.sk/poradne/poradna-gynekologa/gynekologicke-problemy/otazka-59406

  Chcem sa len spýtať, keďže mi to nedáva zmysel, že ako je možné, že v priebehu týždňa sa zmenili výsledky zo steru bez nejakej podanej liečby. Mne to skôr príde, že výsledky sa nejako skreslili a chcela by som si do tretice byt na 100% istá, keďže sa nejedná o najľahšie ochorenie. Preto sa chcem Vás spýtať ako gynekológa, či je možné, že by mi môj gynekológ urobil ster z krčka maternice a výsledok by sa zistil pomocou PCR metódy a nie ako doteraz a to pomocou antigénového testu. Je to vôbec možné u gynekológa taký ster urobiť? Lebo chcem si byť už naozaj istá a mať tento problém doriešený.
  Ďakujem Vám vopred veľmi pekne ešte raz za odpoveď a prajem Vám pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa toto rozšírené mikrobiologické vyšetrenie realizuje výterom z krčka maternice na gynekologickej ambulancii a následne sa odosiela do laboratória na PCR vyšetrenie. Na našich ambulanciách antigénové testy takéhoto typu nepoužívame, nemám s nimi preto žiadne skúsenosti, takže sa Vám k nim neviem bližšie objektívne vyjadriť. Vo všeobecnosti je však PCR vyšetrenie presnejšie, ako antigénový test. Najvhodnejšie je sa pri nejasnostiach pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Kontrolný ster na chlamydia trachomatis

  , Autor: Leila2733

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať na Váš názor. Minulý rok na konci leta mi bola diagnostikovaná na základe partnerovej nevery Chlamydia trachomatis. Po zistení zo steru z močovej rúry u urologičky (PCR test) mi bola naordinovaná liečba Doxyhexalom na 7 dní, s tým, že gynekológ tento problém následne prevzal a doplnil liečbu o ďalších 21 dní. Po dobratí a cca 6-8 týždňov som mala prísť na kontrolný ster. Lieky som užívala poctivo, do toho som ešte užívala Wobenzym a samozrejme žiadna sexuálna aktivita. Na konci decembra mi bol urobený kontrolný ster z krčka maternice, kde antigénový test ukázal pozitivu a následne o týždeň ale už v januári mi urobil gynekológ znova ten istý antigénový test z krčka + doplnil aj ďalšie pohlavne prenosné ochorenia a tam už bol výsledok pri chlamýdii negatívny a to bol rozdiel v steroch týždeň, bez nejakej liečby. Pred pár dňami mi gynekológ ešte doplnil ďalší ster na kultiváciu a citlivosť. Môžem sa spýtať, ako to podľa Vás teda je? Mám to brať, že som stále pozitívna alebo konečne negatívna? Lebo teraz neviem, či je nejaký rozdiel pri diagnostike chlamýdii z antigénového či PCR testu. Ďakujem Vám vopred za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najvhodnejšie je sa pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť, keďže pozná všetky výsledky vyšetrení a okolnosti. Na základe Vášho opisu som pochopil, že ste negatívna. Vyššiu senzitivitu aj špecificitu, teda presnejší a spoľahlivejší výsledok má dôkaz DNA chlamýdií PCR metódou. Mikrobiologické vyšetrenie a kultivačné vyšetrenie sú dve rozdielne vyšetrenia. Výter z pošvy na kultiváciu prítomnosť chlamýdií neukáže.

 • Pohlavné chlamýdie

  , Autor: Veronika12

  Dobry den chcem sa opytat som v 35 tt. a z krvii zitlili protilatky IgM 0.8 na pohlavne chlamydie (hranicne hodnoty) tak som poslala na odber aj manzela a jemu vysli IgM 0.87 tiez. Ked som gynekologicke o tom povedala tak mi vravela ze nechce ma zatazovat antibiotikami ibaze manzel ich dostal a ja neviem co teraz robit lebo viem ze mozem nakazit babatko pri porode. Ide mi hlavne o dietatko aby bolo vsetko v poriadku.
  A este otazka ide o prvoinfekciu? Kedze ostatne protilatky ako IgG a IgA sme mali s muzom negativne?? Nechapeme kde sme sa mohli nakazit lebo ja som doma na materskej a manzelovi som verna a moj manzel je z toho tiez zhrozeny lebo pracuje dlhodobo z domu kvoli korone a sme nonstop spolu takze mu verim ze ma nepodviedol. Priznaky manzel nema a ja mam vytoky ale take biele trosku do zltkasta ale inak ziadne problemy nie su. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nakaziť sa chlamýdiami nemusí byť také zložité. Nemusí sa jednať iba o prenos pohlavným stykom, stačí aj kontaminovaný predmet, napríklad uterák. Čo sa týka liečby, účinné bývajú antibiotiká, či lokálne alebo celkovo podávané, ktoré môžu užívať aj tehotné. Záleží tiež, v ktorom týždni tehotenstva je infekcia zistená. Viem, že existujú aj názory, ktoré úplne nepodporujú liečbu chlamýdií, no nakoľko je pri pôrode ohrozený aj plod, nasadil by som antibiotiká.