Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
163 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Obuv

  , Autor: Rusalka

  Dobrý deň, rada by som vedieť, od kedy (resp.či vôbec) je potrebné aby dieťa začalo nosiť topanky/papuče s ortopedicky klenutou stielkou. Pretože bežné papuče od 1-2r majú jednoducho podlepenu jednu, pod pätou dve vrstvy rovného materialu. Dakujem

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Dieťa, ktoré je zdravé a nemá problémy nepotrebuje ortopedickú stielku v papučkách. Detské chodidlo sa vyvíja, preto nie je nutná podpora klenby. Už v názve je, že ide o ortopedickú stielku – mala by sa využívať len pri ortopedických problémoch. Papučky, ktoré popisujete sú väčšinou vyrábané do škôlky, kde ide najmä o zastabilizovanie a ochranu členka – pevná päta a jemne podlepená. Z môjho pohľadu to však nie je potrebné (samozrejme pri fyziologickom vývoji dieťaťa).
  Pekný deň

Podobné otázky

 • Kedy kúpiť prvé topánočky

  , Autor: Tatiana199

  Dobrý deň prajem, rada by som sa na vás obrátila s otázkou kedy kúpiť bábätku prvé topánočky, aby nemala ploche nohy. Dcéra sa mi stavia o nábytok, avšak samostatne ešte nechodí. Kedy a aký druh topánok je vhodné kúpiť, aby sme sa vyhli prípadným problémom v budúcnosti. Budem vám veľmi vďačná za odpoveď. Želám príjemné dní.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň.

  V tomto období, keď ešte detičky samostatne nechodia, nie sú potrebné topánočky. Chodidlá sa ešte vyvíjajú. Detičky striedajú sed so štvornožkovaním a stojom. Neustále menia polohy. Pri štvornožkovaní doma napr.vôbec neodporúčam obuv, pretože nožička je položená nártom o podložku a to správne ovplyvňuje rozvoj klenby chodidla. V tomto období topánočky spĺňajú skôr ochrannú funkciu - voči chladu alebo pošmyknutiu napr. Keď začne chodiť sama tak sú potrebné topánočky von. Hovoríme o zdravom vývine detičiek. Ak by ste si všimla nejaké odchýlky - napr. vtáčanie nožičiek alebo špičkovanie je potrebné navštíviť lekára a skonzultovať zdravotné topánočky.
  Pekný deň

 • Dedičnosť a prevencia plochej nohy

  , Autor: Katarína_24

  Dobrý deň pani magisterka, manžel má ploché nohy, ja nie. Má synček (16 mes.) zvýšené riziko, že ich po manželovi "zdedí"? Ako by sa tomu dalo zabrániť? Obuv mu, samozrejme, kupujeme kvalitnú, po kobercoch behá bosý, na plávajúcej podlahe má obuté papučky. Ďakujem pekne za odpoveď a želám Vám príjemný zvyšok dňa. Mama Katarína

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,

  Pri plochých nohách zohráva nejakú úlohu aj genetika. Ale je tam aj mnoho iných faktorov. Niektoré z nich ste spomenuli. Kvalitná obuv, neskákať po tvrdých povrchoch na boso. Veľmi dôležitý je aj vývoj počas 1.roku života. Či bol fyziologický, či ste nepredbiehali vývoj napr. používaním chodítok. Či dieťa štvornožkovalo a mnohé ďalšie. Ak chcete predísť problémom s chodidlami navštívte fyzioterapeuta, ktorý sa venuje deťom a komplexne vyšetrí pohybový aparát. Lebo nie je to len o chodidle, všetko so všetkým súvisí.

  Prajem pekný deň