Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Kedy kúpiť prvé topánočky

    , Autor: Tatiana199

    Dobrý deň prajem, rada by som sa na vás obrátila s otázkou kedy kúpiť bábätku prvé topánočky, aby nemala ploche nohy. Dcéra sa mi stavia o nábytok, avšak samostatne ešte nechodí. Kedy a aký druh topánok je vhodné kúpiť, aby sme sa vyhli prípadným problémom v budúcnosti. Budem vám veľmi vďačná za odpoveď. Želám príjemné dní.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    V tomto období, keď ešte detičky samostatne nechodia, nie sú potrebné topánočky. Chodidlá sa ešte vyvíjajú. Detičky striedajú sed so štvornožkovaním a stojom. Neustále menia polohy. Pri štvornožkovaní doma napr.vôbec neodporúčam obuv, pretože nožička je položená nártom o podložku a to správne ovplyvňuje rozvoj klenby chodidla. V tomto období topánočky spĺňajú skôr ochrannú funkciu - voči chladu alebo pošmyknutiu napr. Keď začne chodiť sama tak sú potrebné topánočky von. Hovoríme o zdravom vývine detičiek. Ak by ste si všimla nejaké odchýlky - napr. vtáčanie nožičiek alebo špičkovanie je potrebné navštíviť lekára a skonzultovať zdravotné topánočky.
    Pekný deň