Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,
    ďakujem Vám za odpoveď(posielala som otázku na tému čo môže spať pri dieťaťi niekto iný). Vaša odpoveď ma povzbudila, že snáď nie som najhoršia krkavčia matka na svete:)
    Rada by som sa ešte spýtala na pár vecí-predsa mám teraz menej času na získavanie informáciíí...
    Syn sa začal pekne usmievať, ale takmer výhradne na babku!sleduje ju aj očným kontaktom,otáča sa za ňou..za mnou len minimálne.Mám pocit, že sa k nej pripútal a pokladá ju za matku-ja akoby som bola len opatrovateľka...stačí keď sa mu ukáže sa už sa smeje.alebo "rozpráva". Manžel mi tvrdí,že určite vie kto je mama a kto babka, no ja cítim že ma odmieta:( akurát uspať ho v náručí dokážem len ja-a na zábavu je babka:(
    teraz má 4 mesiace(v podstate ale o 3 týždne gestačného veku menej),rozoznáva tak malé dieťa osoby?
    taktiež by som sa rada poradila ako ho zabaviť, cez deň vôbec nespí, hračka(hrazdička a kresielko) ho bavia tak 10 minút..zvyšok dňa ho nosíme na rukách, stále chce len sedieť...iba plače alebo sa zlostí(s výminkou pár úsmevov babke).Na brušku vôbec nechce byť...rada ho nosím na rukách,ale váži už 8 kíl a celý deň naozaj nevládzem..zdá sa byť strašne hyperaktívny a zlostný..
    Ďakujem.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Ak sa dobre pamätám, vaše dieťa sa narodilo predčasne. To znamená, že trošku potrebuje dobehnúť ten čas vývinu, ktorý sa neuskutočnil v maternici. Jedná sa najmä o vyzretie nervovej sústavy - predčasne narodené detičky môžu byť nejaký čas dráždivejšie, čo sa môže prejavovať napríklad tým, že spia menej, ťažšie zaspávajú, potrebujú takmer neustálu pozornosť. Postupne sa ale situácia bude vylepšovať, najmä keď začne samostatne sedieť, loziť, chodiť.

    Dieťa rozpoznáva jednotlivé osoby, najmä matku a otca alebo osobu, ktorá je často v okolí matky, s matkou už v maternici. Po narodení sa k rozlišovaniu podľa hlasu (teda zvuku) začína rozlišovať podľa vône - najvýraznejšie si pamätá matku, najmä ak je po pôrode s matkou. Ak je v inkubátore, môže byť nadviazanie kontaktu, jeho intenzita a blízkosť pomalšie nadviazateľná.
    Dieťa ale tiež cíti, ako sa iné osoby majú, vnímajú atmosféru. Možno sa babke darí byť viac v pohode, má predsa len viac skúseností a nie je z dieťaťa taká vystresovaná, ako ste možno vy. Je zrejme aj sebaistejšia v kontakte s dieťaťom, ako sa cítite vy. No to všetko patrí k životu a neznamená to, že je to zlé a že sa to nikdy nezmení. Vzťahy sa stále vyvíjajú, najmä ak im dáme šancu, aby sa vyvíjali a menili.