Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • spánok

    Dobrý deň, pani doktorka.

    Chcela by som sa spýtať na dve veci:
    1). Moja 8-mesačná dcérka spáva v postieľke v našej izbe. Väčšinou ju uspím na rukách a potom preložím do postielky na chrbátik. V noci sa pretočí na bruško (je to jej obľúbená poloha) ale čo ma trápi je, že sa hlavičkou doslova napchá na drevené čelo postielky. Môžem ju dať akokoľvek ďaleko od čela postele aj tak sa dotisne až k dreveným tyčkám a tam sa hlavinkou zaprie a tak spí. Mám pocit, že ju to musí bolieť. Niekedy dokonca skrčí nôžky pod bruško, zadoček zdvihne dohora aby sa tak zrejme vyvinul väčší tlak na hlávku. Už som obalila čelo postele mäkkými dekami, aby si neublížila, ale aj tak ma to zaujíma, čím to je, že to robí. Aj keď ju v noci pretočím na chrbátik-nepomáha, aj tak sa zvrtne a znova to isté. Takto spáva len v noci, cez deň s tým problém nemáme.

    2). Je možné, že už 8-mesačné bábätko onanuje? Tým že sa zaprie o rúčky a šúcha sa na brušku? Keď ju vtedy zoberiem na ruky, alebo sa snažím odpútať jej pozornosť, tak sa zlostí a plače. Keď už mám pocit, že na to zabudla, šup ho na bruško a pokračuje, niekedy už nemám na to nervy a nechám ju tak a ona to robí dovtedy až kým nezaspí. Je to normálne?

    Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Neviem, prečo vaša dcéra potrebuje mať zapretú hlavičku a myslím, že je ťažké to zistiť. No možno je pre ňu dôležitý kontakt, ktorý vníma, keď sa jej hlava dotýka postele alebo deky. Nevidím v tom ale žiadny problém, keďže prijala aj jemnejšiu možnosť ako drevené paličky.

    Ak sa šúcha po brušku, nemusí to znamenať, že onanuje. Môže jejrobiť dibre len ten pohyb samotný, je to niečo ako kolísanie či natriasanie v kočíku, čo dieťaťu privádza zmenený stav vedomia, ktorý mu pomáha zaspať. Veľa detí má rado hojdanie, kolísanie, vozenie sa na kočíku či kolotoči a to je celkom prirodzené a primerané.