Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Problemy so spankom rocneho dietata

    Dobry den,
    Chcela by som sa poradit ohladom spanku mojho rocneho synceka. Synceka som kojila do jeho 11 mesiacov (plne do 5. mesiacov. )V priebehu dna ho davam spat dva krat denne, cize v priebehu dna pospi od 1hodinky az do 3hodin. Vacsinou s placom pri zaspavani. Problem nastava v noci. Syncek ma problem zaspat. Je unaveny, ale pokazde ako zacne zaspavat sa opat budi, prehadzuje, nevie si najst miesto a samozrejme place. Scenar je rovnaky ci ho uspavame v naruci, ci sme pri nom v izbe (spava v svojej postielke u nas v spalni), alebo ho nechame zaspat sameho. Skusali sme aj system vyplakania, ale je schopny vrieskat v postielke aj hodinu az je cely spoteny a usopleny a ak mam byt uprimna, tento sposob blizi aj mne samej a vyuzivame ho az ked sme obaja s manzelom uz velmi unaveni a nevladzeme kludne na neho reagovat. Ucicikat ho na rukach, kym upadne do spanku uz nevladzeme, lebo je tazky. Naviac ked uz konecne zaspi, v noci sa budi. Niekedy pomrnkava niekolko krat za noc, kym ho nepohladkam, nedam cumlik. Niekedy sa zobudi a opakuje sa to co vecer pri zaspavani. Dokaze byt v noci hore aj niekolko hodin. Syncek je v priebehu dna velmi aktivny a kedze v noci zle spava sme aj s manzelom uz velmi unaveni. Prosim Vas, poradte nam co robime zle? Ako ho naucit prespat celu noc? Pomohlo by kedy sme ho presunuli do jeho izbicky? Pretoze ked zaspi a je v miestnosti sam, spi viac menej pokojne. Akonahne zisti, ze je niekto s nim vyzaduje si pozornost. Mne sa vsak zda velmi skoro nechat jednorocne dietatko spavat same. Velmi pekne Vam dakujem za radu.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Môžete to vyskúšať, možno mu to naozaj urobí dobre - a tým aj vám všetkým. Ak spí čujnejšie, ľahšie sa zobudí, môžete ho v noci rušiť. Aj vaša vôňa ho môže lákať a budiť, čiže spánok v samostatnej izbe môže byť dobrým riešením (ak samozrejme jeho izba nie je na inom poschodí alebo ďaleko od vašej).