Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prosim o radu

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, rada by som poznala Vas nazor.
  Ide o to, ze moj 3 rocny syn ma u babky v susedstve 6 rocneho kamarata. Pri hre na dvore si dedko vsimol, ze sa spolu "zasivaju" mimo dohlad dospelych a pri namatkovej kontrole nacapal starsieho chlapca ako si dviha tricko a nas maly mal ruku v jeho slipoch a chytal mu pipika. Pri konzultacii jeho babka len mavla rukou, ze je to normalne. Moji rodicia maju na to zas extremne opacny nazor a boli zhrozeni. Mna trapi len to, ze ten starsi nahovara mojho syna ROBIT to a SCHOVAVAT sa pri tom. Moj syn tomu este nepriklada ziadny vyznam a neskuma este ani svoje telo, nieto cudzie.
  Dakujem za Vas nazor.

  Odpovedá:

  Ak sa to nepáči vám alebo vašim rodičom, je treba povedať, že sa vám to nepáči. A keď budú chlapci spolu, treba sa s nimi baviť, hrať, mať ich v merku, aby mali menej príležitostí TO ROBIŤ a SCHOVÁVAŤ sa pritom. (Myslím, že to trochu patrí k objavovaniu tiel už v tomto útlom detstve a nemusí to znamenať nič neprimerané, pokiaľ sa deti nepokúšajú o sexuálny kontakt či akt alebo niečo, čo je tomu podobné.)

Podobné otázky

 • Keď dieťa obťažuje dieťa.

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, som matka 4,5 dcéry a bola by som vďačná za Vaše poradenstvo nakoľko neviem ako daný problém riešiť a kam sa obrátiť.Dcéra navštevuje škôlku a asi pred pol rokom sa nám doma sťažovala že jedno dievčatko / už predškoláčka / má postielku vedla nej a počas poobdňajšieho spánku ju toto dievča bozkáva a dáva jej jazyk do úst.Pohovorila som si s pani učiteľkou ,vyriešili to tak , že už nemajú lehátka pri sebe , boli vymenené a ja som všetko povožovala ako ok. Teraz na škole sme mali spoločnú opekačku deň otvorených dverí bola som tam s dcérou a prišlo aj toto dievča samé bez dozoru.Začala sa hrať s mojou dcérou čo mi nevadilo až sa naraz niekam vytratili.Bola to chvíla a už som dcéru nevedela nájsť.Naraz vybehla s veľkým plačom spoza kríku a hovorila že to dievča ju nútilo znovu bozkávať dalo si dole nohavičky a mojej dcére držala hlavu,aby ju tam dolu bozkávala.Musím spomenúť že moja dcéra je velmi ovplyvniteľná a citlivá o takýchto veciac ani nechyruje má doma silné zázemie a je dosť nesamostatná ako pri jedinom dieťati v dome sa všetko krúti okolo nej.Nemyslím si že tento zážitok na nech zanechá nejaké stopy ide mi skorej o to druhé dievča , mám pocit akoby bola zneužívaná alebo to doma vidí,proste že toto je jej spôsom ako sa s niečim vyrovnať. Nechcem niekoho súdiť alebo hodnotiť niečiu rodinu ale je to taká problémová rozvrátená rodina s dennou účasťou alkoholu tej malej sa podľa mňa ani nikto nevenuje,aj keď jej matku nepoznám ,takže neviem.Prosím o radu či to mám nejako riešiť alebo sa niekam obrátiť a ak áno tak kam?

  Odpovedá:

  Skúste sa porozprávať s učiteľkou alebo riaditeľkou v škôlke, ony zaiste poznajú situáciu v danej rodine a prípadne ich požiadajte o názor, ako riešiť situáciu, čo podniknúť. Je možné, že o dieťa nie je dostatočne postarané a škôlka by mohla v tejto veci urobiť určité opatrenia - napr. hovoriť s rodičmi dieťaťa, prípadne osloviť sociálne oddelenie a požiadať prešetrenie situácie.

  No zároveň je dôležité si uvedomiť aj to, že deti už v takomto malom veku kadečo skúmajú, čo sa týka ich tela a zaoberajú sa aj skúmaním tiel iný detí či dospelých. Nie je na tom nič zlé, je to prirodzené. No mali by sa učiť, že ich tela sa môže dotýkať len ten, komu to dovolia, že druhých nemôžu nútiť, aby sa dotýkali ich tela a ani iný človek nemôže nútiť ich, aby sa ho dotýkali (a je jedno, či na hlave alebo na pohlavných orgánoch). K tomu by ste mali viesť aj svoje dieťa. Povedať nie je jednou zo základných vecí, ktorú by sa dieťa malo naučiť. Plus dieťa by malo vedieť, že ak sa necíti dobre, má sa obrátiť na dospelého - rodiča, učiteľku... a povedať, čo sa deje. A ak sa cíti ohrozené alebo neisté, nemá chodiť nikam, kde nie sú iní ľudia na dohľad, má sa držať pri "húfe".

 • uchylka?

  , Autor: KARLI

  Dobrý večer, prosím o radu.
  Máme 3 a pol ročného syna a naše obavy pretrvávajú už vyše roka. Už dávno som si všimla že sa hladením mojich pŕs (výstrih, dekolt) upokojuje. Bol kojený a robil to už vtedy pri papaní (do 11mesiacov) teraz vždy pri zaspávaní a niekedy len tak.

  To ma však tak neznepokojuje, ale od istého času až prehnane so záujmom reaguje na akúkolvek fotku v časopise kde je žena v podprsenke napr:reklama na spodné prádlo v bežnom TVprograme. Keď som mu to zobrala tak mal až hysterický záchvat.
  U mojej svokry zostali barbiny stále ich vyzlieka vycítil že by to asi nemal tak sa s nimi vždy schoval pod stôl alebo za sedačku.
  Ja som ho raz prichytila ako si na bábiku vyložil pinďa, môj otec sa zhrozil keď nakukol pod stôl a môj syn mal obe barbiny v slipoch hlavou dole. Dnes babke povedal keď bol s bábikou za sedačkou že ju chcel vyzliecť a šúchať si po nej pinďa ozaj sme znepokojený.

  Syn sa liči na zníženú funkciu štítnej žlazy, užíva Euthyrox, raz ročne nás posielajú aj psychologičke povedala som jej troška o probléme lenže syn bol so mnou a nakolko je veľmi vnímavý nechcela som to takto rozoberať tak sme sa dostali len ktomu záujmu o prsia ale tieto konkrétne situácie som riešiť nemohla takže som sa nič nedozvedela len že to nie je nič sexuálne no vzhladom k tomu že toto robí s bábikami obávam sa.
  Keď vidí mna napr. po kúpeli ak mi vbehne do kupelne aj ústa zabudne zavrieť a smeje sa a teší že didiky.
  Povedali sme mu len že pinďo je na cikanie a že bábiky odišli lebo sa im nepáčilo čo s nimi robil. neviem či sme mu ich mali zobrať alebo nie. Občas sa na ne spýta ale stačí mu aj obrázok včasopise a znova sa to v nom zobudí a praktizuje to s inou bábikou je mu jedno či je to barbi s prsiami alebo bábika bábo.
  Prosím je aj toto ešte v poriadku pri objavovaní sa alebo takéto prejavy už treba riešiť?
  Chodí do škôlky, je zalúbený do dievčatka ona nanho velmi nereaguje.Myslím že ak by to robil aj tam povedali by mi to.
  Inak je to milé, veselé velmi učenlivé a oblúbené dieťa.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá:

  Skúste sa poradiť so psychologičkou, ku ktorej chodievate - ona ho pozná aj osobne, môže si otázkami doplniť informácie, ktoré by mohli byť dôležité atď. Prípadne sa obráťte na sexuológa.
  Môže to byť len taká "úchylka" v rámci normy - deti objavujú svoje telo a objavujú tiež slastné pocity, ktoré síce nemajú sexuálny význam v tom zmysle, ako to chápeme my dospelí, no tú slasť cítia a cítia ju aj v oblasti genitálií. A tak robia veci, ktoré im tie slastné pocity prinášajú.

 • mám vyhľadať odbornú pomoc

  , Autor: odbornik2

  prosím o radu moja 6 ročná dcera mi prezradila ,že jej 12 ročný brat ukazoval čo robia frajery ,,bozkaval ju na usta a dal jej prst do jej dieročky ,,neviem v akom rozsahu myslím si že bolo to iba raz a ja neviem či to mám riešiť sama nejakym rozhovorom alebo syna spovedať ako to bolo? alebo navštíviť psychologa.Ako to môže vplývať na moju 6 roč.dceru. som z toho sklamaná a neviem si rady.

  Odpovedá:

  Rozhodne treba synovi pokojne vysvetliť, že takýto spôsob kontaktu nie je medzi deťmi a ani medzi súrodencami primeraný. Môžete sa ho spýtať, čo ho viedlo k tomu, aby to sestre nielen povedal, ale aj ukázal.
  Možno je načase, aby sa so synom otec začal rozprávať o dospievaní, o sexuálnej sile, o tom, ako ju zvládať a ovládať atď.
  A s dcérkou sa treba tiež porozprávať, ako sa s tým má, či je v poriadku, či má nejaké otázky a treba jej povedať, že takéto dotyky nie sú vhodné medzi deťmi a ani medzi súrodencami.
  No hlavne dcéru netreba nejako strašiť alebo robiť z toho katastrofu. Deti si "ukazujú" svoje prirodzenia a občas aj akoby napodobňujú sexuálny styk, ale zväčša len navonok, bez skutočného spojenia.

 • Masturbacia aj v škole

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den, prosím o radu ohľadom detskej masturbacie. Vidím, že už ste sa venovali tejto téme.... ale, dcéra má 6 a pol roka, rešpektujem, že to robí doma vo svojej izbe, nemám z toho najlepší pocit, ale nechcem ju stresovať zákazmi a pod. Hoci nerozumiem prečo kedže u nás sú dotyky, objatia a mojkanie na dennom poriadku asi až viac ako bežne býva, lebo dcéra to má veľmi rada, tak jej uspokojujem túto potrebu objatím, bozkom, hladkaním.... aktivít má tiež si myslím dosť, možno je napätá z niečoho o čom netusím a takto sa uvoľnuje - alebo to nemusí byť len kvoli napätiu.
  Znepokojuje má však že to robí aj v škole (1.trieda) na stoličke. Povie mi to sama, lebo mi dôveruje. Súcha sa o stoličku, alebo napína nohy a stehná - doma mi ukazuje ako to robí v škole. Učiteľka si zrejme zatiaľ nič nevšimla ale bojím sa, že ked to uvidí čo bude. Ako tomu zabrániť, vysvetlovala som jej že sa to nerobí na verejnosti, ale iba v izbičke ak to potrebuje, ale asi je niečo silnejšie ako ona... potom plače, že už to nebude v škole robiť - upozornujem, že na nu nekričím ani nezvyšujem hlas kvoli tomu, len jej vysvetlujem, že to nie je vhodné v škole. Čo s tým prosím. Radisla som sa aj s našou detskou psychologičkou ale zatiaľ som nezmúdrela..... alebo sexuologa. Prosím poradte mi. Dakujem. Iva

  Odpovedá:

  Pokojne sa poraďte aj so sexuológom - ten by sa v tom mal vyznať :) - ale konzultujte s ním sama, bez dcéry, aby nebola z toho zbytočne traumatizovaná.
  V každom prípade je dobre, že na ňu nekričíte a nehaníte ju za to, čo robí. Jej plač by mohol byť signálom toho, že si uvedomuje, že to nie je vhodné na verejnosti, no zrejme si nie je istá, či to dokáže nerobiť.
  Niekedy môže zvýšené dráždenie spôsobovať aj zápal v oblasti rodidiel alebo močovodu, prípadne parazity v tráviacom trakte.