Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Komunikacia

    Dobry den,mam dcerku,ktora bude mat 14.3. 3 roky.Ale nie velmi komunikuje.Vsetko co pocuje,iba zopakuje,sama nevie zlozit ziadnu vetu.Napr.,ked s niecim nesuhlasi,povie nechceš a nie nechcem,cize hovori len tak,ako pocuje,no podla mna by uz mala zacinat sklonovat.Napr.aj ked nieco dostane,nepovie nikdy dakujem,ale ak nieco niekomu dava ona,tak povie dakujem vzdy:) Pocuje dobre,pretoze si spieva vsetky pesnicky,ktore pocuje v radiu,reklamy z televizie a samozrejme,ked jej spievam,alebo recitujem basnicku,dokaze sa ich dost rychlo naucit.Nepouziva osbne zamena,ja,ty..Nepouziva ziaden suhlas,nikdy som ju nepocula povedat ano,ked s niecim suhlasi je ticho,ak nie,povie -nechces.Ani zdravit sa jej nechce,povedat,ako sa vola,hoci to vsetko ovlada.Tak isto je to problem pri nocniku,lebo sa nikdy nevypyta.Plienku ma iby na noc,cez den iba skusam kedy asi jej treba a posadim ju.Vie vydrzat dlho,aj 4 hodiny,ale ked ju nedam v spravny cas,tak sa proste pocika a aj pokaka.A tiez nie vzdy spolupracuje,ked jej chcem nieco povedat,hovorim na nu,no ona si vtedy napr. spieva,alebo hovori naucene vety sama so sebou a musim s nou aj zatriast,aby ma zacala vnimat.Cize neviem preco hovori iba ako pocuje.Chcela by som ju dat v marci do skolky,ak bude dovtedy bez plienok,no ak nezacne nromalne komunikovat,tak to bude asi problem.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    V zásade škôlka môže podporiť rozvoj reči u dieťaťa, pretože cudzí ľudia "nevedia čítať jej myšlienky", ako to je často doma, kedy rodičia a obzvlášť matky veľmi presne vedia už z pohybov a mimiky dieťaťa vyrozumieť, čo chce povedať.
    Pýtanie sa na záchod je ešte u niektorých detí v tomto veku nezrelé a v podstate až do 4. - 5. roku sa ešte vyvíja, dozrieva, upevňuje sa.
    Dôležité je, že dcérka rozpráva, vie opakovať celé vety, básničky, pesničky a možno jej čas na samostatné rozprávanie ešte len príde. A to isté by mohlo platiť aj o vyprázdňovaní.
    Ak ju dáte do škôlky a mali by ste dojem, že ani po pol roku na nej nebadáte žiadne zmeny, reč sa nevivíja ďalej atď., môžete sa obrátiť na detského psychológa, ktorý s vami podrobne situáciu zhodnotí a zváži, či je všetko v norme alebo treba začať robiť ešte iné kroky na podporu rozvoja dieťaťa pod profesionálnym vedením.