Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • škôlka

    Dobrý deň,
    chcela by som sa spýtať ohľadom mojej 3 ročnej dcéry. Posledné 2 mesiace sa dosť zmenila v správaní. Začala byť pri deťoch panovačná, odúvavá, nepáči sa jej keď nejdú podľa nej. Dotiaľ bývala veľmi priateľská a milá... nechápem tú zmenu. Tá zmena prichádzala postupne ale teraz je občas až neznesiteľná vo vzťahu k iným deťom. Aktívne udržiava vzťah so 4 deťmi, s ktorými sa dokáže vcelku pekne hrať - kým ju zas nechytí tá jej nálada, kedy zostane neznesiteľná. Ako náhle však prídeme medzi iné deti, tak sa s nimi nechce hrať, stojí bokom, len ich pozoruje. Keď ju posielam aby sa hrala s tými deťmi nejde... len sedí pri mne. Od septembra má ísť do škôlky, dosť sa toho obávam aká bude tam. Z jej kamošov, s ktorými sa aktívne stretáva s ňou v triede nebude nikto lebo oni už idú do veľkej. Kamarátky mi hovoria, že bude mať zrejme problémy so začlenením keď sa nechce ani na ihrisku hrať s druhými deťmi (a zrovna tie majú byť s ňou v triede). Začneme na ihrisko chodiť častejšie dúfajúc, že si na tie deti zvykne. Ona je od malička naučená len na tých svojich kamošov, kedže tu nebolo nejak príležitostí hrať sa s inými deťmi. O rok sa máme sťahovať do inej dediny takže tam bude potom zas zmena škôlky, toho sa tiež obávam ale utešujem sa, že ak by si zvykla na deti v tejto škôlke už ľahšie nadviaže vzťahy v druhej škôlke. Som z jej správania smutná a neviem už ako ju usmerniť. Stále jej opakujem, že nemôže byť zlá k iným deťom. Nebije ich - nikdy nikoho neudrela ale býva teda nepríjemná občas (i keď v poslednej dobe dosť často). Vzťah so mnou aj s manželom aj s babičkou má výborný. Neviem prečo je taká... Poradili by ste ako uľahčiť jej začleňovanie medzi iné deti a ako eliminovať jej nepríjemné správanie voči jej kamarátom? To nepríjemné správanie spočíva najmä v tom, že ke´d ju chytí tá nálada nechce nič požičať, odúva sa, nechce sa s nimi rozprávať...
    Vopred ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Nechajte ju. Je taká, lebo je v takom veku, kedy sa učí o vzťahoch a musí sa naučiť, že nie vždy sú veci tak, ako si ona predstavuje, že môže bojovať za svoje predstavy, že môže vyjednávať, oduť sa... a prax ju naučí, čo funguje a čo nie, čo sa kedy vyplatí, čo je nanič...
    Ak chcete, prestaňte ju poučovať a kritizovať, skôr sa zaujímajte o to, čo ju naštvalo, čo vlastne chcela, či chce vedieť, ako inak by to mohla s deťmi skúsiť, aby dosiahla svoje (alebo sa o to aspoň pokúsila spôsobom, ktorý neohrozí jej vzťahy)...

    Škôlka môže podporiť jej začleňovanie sa medzi deti. Možno ich bude nejaký čas len pozorovať, ale to je múdre, lebo zistí, ako to medzi deťmi fičí a potom sa zaradí a bude vedieť, čo a ako. A aj zmena škôlky môže byť na prospech - ak je to už isté, že sa budete sťahovať, bolo by vhodné jej povedať pred nástupom do tejto prvej škôlky, že sem bude chodiť rok a potom pôjde tam, kam sa presťahujete.