Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • furon

    Pisem doplnujucu otazku, Furon uzivam cele tehotenstvo narodila sa mi dcerka a na novorodeneckom odd. mi povedali, ze je velmi drazdiva, preto sa pytam ci to moze mat suvis s uzivanim Furonu, okrem toho som uzivala az do porodu magnezium a par hodin pred samotnym porodom si uzila 4 tablety Novalginu kvoli bolesti zubu? ak teda tato zvysena drazdivost nie je sposobena “abstinenciou” Furonu moze byt pricinou neurologickeho poskodenia novorodenca? dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Nuž tak, ak ste užívali furon počas celéh tehotenstva, tak bude asi všetko v najlepšom poriadku. Predráždenosť novorodencov ma obrovské množstvo príčin (a nedávala by som k tomu hneď dáke rovnátko s neurologickým poškodením, keďže podráždenosť je veľmi široký pojem). Skôr súvisí s typom pôrodu (celková anestéza, vakuumexktrakcia, či iné okolnosti), ako s furonom podľa mňa. Neviem sa k tomu jednoznačne vyjadriť, keďže nemám správu o novorodencovi, neviem, ako sa dieťa správalo v nemocnici, neviem, čo sestry považujú za predráždenosť. Niektoré deti sú od narodenia plačlivé a znamená to len toľko, že potrebujú byť takmer doslova a do písmena na matke. Aj 40cm vzdialenosť je pre nich ďaleko, takže,kým nie sú v matkinej náruči alebo bezprostredne vedľa nej, nie sú spokojní. Riešením je práve tá blízkosť. Ale samozrejme, ak má dieťa iný problém, napríkald môže mať mierne skrátený jeden kývač alebo natiahnutý nejaký svalík kvôli pôrodu, môže ho to bolieť, môže byť rýchla manipulácia preň bolestivá, tak bude novorodenec podráždený z toho. Jednoducho je tých možností veľa. A myslím si, že tie ostatné sú pravdepodobnejšie, ako súvis s Furonom. Nuž snáď som Vám aspoň trochu pomohla. S pozdravom doki K