Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Nespavost u 5 mesacneho dietata

    Dobry den pani doktorka, prosim, je normalne aby 5 mesacne dieťa pocas 24hod spalo len 10,5 hod? Myslim den + noc dokopy. Ja uz neviem co sa deje, kde robím chybu, ale cim je moje dieta starsie, tym spi stale menej a menej. Samozrejme ze viem, ze tym ako rastie ttakspat menej bude, nechcem aby prespalo z 24 hod 16 hodin dokopy, ale je normalne ze spi za cely den len 1,5 hod a rano sa budi stale uz o 5tej? Ked sa cez den aj zobudi, tak cely cas ako bdie, je umrncane, stale place, nezabavim ju ziadnou hrackou viac ako 10 min a stale ju musim nosit na rrukach vidim ze je unavena ale nespi. musim ju cele dni nosit lebo by revala nonstop. Na rukach reve tiez, ale obcas aspon tam je ticho. Ja som z nej uz unavena. Nespi cez den nespi v noci nespi nikdy a stale reve. Ona je takato od narodenia, ale fakt je to stale horsie a horsie. Spanok sa stale horsi a rev tiez. Ani sa este nepretaca pretoze ju stale nosim na rukach aby aspon chvilku bola ticho. Na mamaclass mam napozerane všelijake prednasky ci uz od fyzioterapeuto, alebo spankovych poradcov, ale nic nepomaha. Zuby jej nejdu, to viem, prvu spankovu regresiu mala podla mna ked mala 8 tyzdnov, vtedy nespavala cely mesiac. Ale spavala aspon v noci. Teraz nespi nikdy. Uz som z nej taka zufala, ze pristupujem k tomu, ze ju nechavam plakat, pretoze mi je uz z unavy tak zle, ze sa mi toci hlava a je mi na odpadnutie. Partner sa snazi, ale musi chodit do roboty a nemoze si teraz zobrat mesiac dovolenku. Prikrmy uz jeme mesiac, zacali sme od ukonceneho 4teho mesiaca. A az teraz viac ako tyzden je to doma cista psychiatria. Ked nasej pani doktorke poviem, ze dcera nespava, neriesi to. Prosim, co mozem urobit aby konecne zacala spavat? Daju sa kupit nejake volnopredajne sirupy na spanok? Alebo existuje nejaka rada ktora by pomohla a zacala nam mala normalne spavat? Ja si cez den nestiham pri nej ani ľahnúť, lebo ked ja uz zaspavam, ona sa prave budi. Dakujem za vasu pomoc

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Vidím, že to máte naozaj veľmi náročné a hlavne, že už ste evidentne poskúšala všeličo. Rada by som Vám skúsila niečo poradiť, či Vás nejako nasmerovať, ale na to by bol naozaj vhodný rozhovor, kde sa budeme môcť zo širšia porozprávať o všeličom. Tak, prosím, skúste si rezervovať termín:
    https://services.bookio.com/oki-doki/widget
    A rada sa s Vami prozprávam a skúsime spolu prísť na nejaké možné riešenia.
    Osobne ma skôr zaráža, že stále plače, a keďže spí málo je mrzutá, ale nevie zaspať. Lebo, keby sa len bavíme o počte hodín, predpokladám, že, ak pre novorodenca je norma 12 +/- 2 hod., tak pre 5- mesačné dieťa je 10,5hod. norma. Druhá vec je, ako sa to dieťa má, keď je bdelé. Či spí málo a je v pohode alebo, ako píšete Vy, spí málo a nie je v pohode (takže by asi potrebovalo viac, len mu v tom niečo bráni). Za mňa treba pátrať, prečo nie je v pohode - kde má, aký problém (reflux, intoleranciu, alergiu na bielkovinu kravského mlieka, niečo iné)...
    Jednoducho chcelo by to podrobnejší rozhovor.
    S pozdravom doki Katka