Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
357 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
 • Problémy so stolicou

  , Autor: Marsum

  Dobrý deň prajem,
  Mám ročné dieťa a v podstate odkedy je na príkrmoch ma problémy s tvrdou stolicou, s ktorou sa trápi. Kaká niekedy aj 3x denne, no s námahou a stolica je veľmi tvrdá. Inokedy sa vykaká raz za dva dni. Vždy inak. Niekedy ho naopak preženie. Žiadne iné vážne príznaky nemá, preto si myslím , že problémom bude nedostatok tekutín, pretože keď sú dni, že vypije viac vody, stolicu ma v poriadku a vykaká sa bez námahy. Avšak toto sa stane veľmi zriedka. Ide o to, že mi odmieta piť tekutiny. Ma plnohodnotnú stravu 5x denne no je to papkáč a pýta ešte aj umelé mliečko ako cez den (1-2x) tak aj v noci každé 3-5 hod. Snažím sa mu vodu stále ponúkať, no skôr mu chuti ovocný čaj. Denne vypije okolo 80ml tekutín viac nič. Skúšala som rôzne čaje, dokonca detské ovocné stavy, dávam mu Lucku vodu, dokonca som mu dala aj z kohútika. Skúšala som mu dávať po lyžičkách, slamku, striekačku, pohár a asi 4 druhov rôznych fliaš. No nič. Viac ako 100ml do neho dostať neviem. Cukor, sladkosti som mu nikdy nedala, a nemá ani solené jedlá. Vedeli by ste mi prosím poradiť ? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Prajem pekný deň! Nuž podľa toho, čo píšete to naozaj vyzerá na problém s tekutinami. Každopádne, kým budete riešiť niečo zásadnejšie, určite viete ešte pridať ľanové semiačka (či pečivo s ľanovými semiačkami alebo nasypať semiačka do kaše, či šalátu), taktiež ovsenú kašu aspoň raz do týždňa. Skúste bielu ryžu nahradiť celozrnnou, tá má viac vlákniny. A samozrejme veľa ovocia a zeleniny. Z nápojov by mal/a piť len vodu. Nech ju má k disp. niekde, kde dočiahne, aby sa mohol/la prísť sám/sama napiť, keď bude mať chuť. Ovocné džúsy nie, ani žiadne sladené nápje. Čaje len nesladené a z byliniek vhodných aj pre deti. Kľudne môže vodu z vodovodu, už má rok, už nemusíte kupovať len dojčenskú vodu. A skúste mu/jej dať učiaci pohárik alebo proste pohárik. Spočiatku bude samozrejme vody kade tade, ale naučí sa to a možno bude práve z pohára piť najlepšie. A taktiež, ak ešte nedávate, začnite dávať probiotiká - dlhodobejšie - treba ich striedať - hlavne, nech sú kvapkové alebo také práškové, ktoré sa dávajú do jogurtu, či vody. A nie sú na škodu, ani kvalitné kyslomliečne výrobky, ktoré nám podporia ten črevný mikrobióm. S pozdravom doki Katka