Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Kŕmenie

    Dobrý deň pani doktorka, máme 8 týždňové dievčatko kŕmené odsávaným materským mliekom nakoľko dcérka bola predčasne narodená v 35 týždni kojenie nám nebolo umožnené až prednedávnom, ale kvôli problémom s prisatím neustále používame fľašku. Doteraz sme nemali žiadny problém čo sa týkalo papania, dávku sme navyšovali podľa doporučenia pediatričky a potrieb bábätka, všetko krásne tolerovala. Boli sme na 85ml v jednej dávke už niekoľko dní. Od minulého týždňa sa dcérka pri kŕmení hnevá, vždy vypije určite množstvo bez problémov (väčšinou 40ml) a potom sa začne hnevať, kopať nožičkami, odčervenie a popritom ťahá mliečko z fľašky, chvíľku sa ukľudní papá bez problémov a potom znova začína ten istý kolotoč hnevu. Niekedy sa stane, že pri tom hneve začne vrackať. Na začiatku sa k tomu pridružili aj bolesti bruška, mysleli sme si, že kvôli tým bolestiam nechce papať a preto tak vystrája tak sme použíli Espumisan L, ale problémy s bruškom v priebehu dvoch dni zmizli a doteraz ich nemá. Skúšali sme vymeniť cumeľ na fľaške za väčší, výmenu fľašky z MAM na avent, zmena polohy pri kŕmení, kŕmenie s prestávkou na odgrgnutie ale vôbec nič nepomáha. Aj sme ju nechali nech si vypýta papať sama ale aj napriek hladu to bol ten istý kolobeh. Najprv som si myslela že to je len taký párdňový štrajk ale trvá to už skoro dva týždne a neviem čo si mám o tom myslieť. Je možné, že by táto dávka mliečka (85ml), na ktorú bola zvyknutá zrazu bola pre ňu až príliš a hnevá sa preto lebo nechce ostatok? Ako postupovať ďalej máme čakať kým to prejde? Aký máte prosim Vás nato názor.
    Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Nuž podľa Vášho popisu ste sa naozaj posnažili, poškúšali všetko možné. Netrúfam si Vám v tomto radiť. Nevidím dieťatko, neviem, ako si rastie a priberá. Toto je naozaj pomerne špecifické, nie zrovna časté, je k tomu potrebný rozhovor s kladením doplňujúcich otázok a ideálne aj byť pri tom, keď sa to deje. Možno sa tiež skúste obrátiť na nejakú laktačnú poradkyňu. Síce malá papá z fľašky, ale laktačné majú skúsenosti s rôznymi deťmi s rôznymi ťažkosťami, možno bude vedieť niečo poradiť. Ja v tomto naozaj takto z popisu a bez rozhovoru neviem viac poradiť. S podzravom doki K.