Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
48 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
 • Nevie sa vykakať

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň
  Mám predčasne narodeného chlapčeka. Narodil sa v 35tt 6.9. Od vtedy pije UM BEBA DISCHARGE. Momentálne už tretí deň sa nevie vykakať. Tlači, a plače. Použila som rektartnú rúrku, ale nechcem to používať, lebo sa bojím, že si nato zvykne. Čo by ste mi poradili? Probiotiká?

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Prajem pekný deň! S probiotikami určite nič nepokazíte, môžte ich dávať dlhodobo a treba ich striedať. To znamená, že, ak teraz kúpite jeden druh, keď miniete fľaštičku, ďalšie kúpite od iného výrobcu, a potom zase od ďlašieho výrobcu atď. Jednoducho probiotiká treba striedať. Orgnizmus si vždy vezme to, čo uzná za vhodné a treba to obmieňať, aby bola v mikrobióme, čo najväčšia diverzita. Ono sa to aj pomerne často stáva, že, ak dieťa pije nejaké mlieko, ktoré obsahuje dáke probiotiká, za určitú dobu sa ten mikrobióm akoby ustáli, zmení, podľa toho, čo prichádza s tým mliekom, a potom sa môže tým pádom aj stať zmena stolice a zmena vyprázdňovania. Akby kakal aspoň raz za tri dni, bolo by to dostačujúce. No, ak sa tri dni nevykyká, treba cvičiť s nôžkami, skúšať rôzne polohovania a pomôcť tomu vyprázdneniu. Akby ani probiotiká nepomohli k opätovnej pravidelnosti stolice, bolo by určite fajn, skonzultovať to s Vašim pediatrom a zväžiť inú formulu. No predtým určite treba skúsiť tie probiotiká, cvičenie, či iné. Snáď som vám trochu pomohla. S pozdravom doki Katka