Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
48 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
 • Zmena vo vyprázdňovaní

  , Autor: MonikaD

  Dobrý deň, máme doma 3 mesačného chlapčeka. Doteraz bolo jeho vyprázdňovanie bez problémov. Je kŕmený UM, stolica bola 1-3x denne, farba žltá s hrudkami, konzistencia tekutá ale nie zase vodová, bez hnačky alebo zápchy.
  Už 2 týždne ale nekaká. Keď mu pomôžeme teplomerom, výjde z neho stolica zelenkastej farby, konzistencia ako keby taká pasta, čiže hustejšia. Postupne potom vychádza stolica dožlta, aká aj býva. Zápcha to podľa mňa nie je, tvrdú stolicu ešte nemal.
  Prosím čím mohla táto zmena nastať? UM sme nemenili, dávame probiotiká Probiofix, vitamín D Jamieson odjakživa takže neviem či to má na to nejaký vplyv. Bojíme sa, aby sa nezapiekol, preto pomáhame každý deň 1x teplomerom ale nechcem, aby si na to zvykol. Môže to mať súvis s vývinom tráviacej sústavy? Ako ďalej postupovať?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Prajem pekný deň! Nuž nie je jednoduché sa vyjadriť k tomu, prečo sa mu zmenila frekencia stolice, keď ste nemenili UMF. Každopádne môže kakať raz za 3 dni. Takže určite mu nepomáhajte teplomerom každý deň. Len, ak sa Vám na tretí deň sám nevykaká, vtedy by som k tomu pristúpila, ale aj tak by som predtým ešte skúsila cvičiť s nôžkami, polohovať ho a skúsiť mu pomôcť inak ako dráždením konenčíka týmto spôsobom. Taktiež treba zmeniť probiotiká. Probiotiká vo všeobecnosi treba striedať práve preto, aby sa nám nestalo, že nám budú prevyšovať nejaké baktérie, ktoré môžu napríkald spraviť to, že bude stolica menej častá. Každé probiotiká majú iné zloženie mikróbov a organizmus si z toho vždy vezme to, čo uzná za vhodné. Takže, keď skončíte túto fľaštičku Probiofixu, kúpte dáke iné kvapkové probiotiká. A potom zase iné a zase iné, dnes je ich na trhu pomerne veľa, takže máte možnosť striedať - Biogaia/Biopron/Jamieson probiotiká/BiolacActiv, a iné. Taktiež aj dnešné umelé mlieka častokrát obsahujú probiotiká a častejšie ako predtým mávajú deti zelené stolice - osobne to pripisujem práve tým mliekam s probiotikami. Vysvetľujem si to tak, že črevo sa kolonizuje tým, čo je v tom umelom mlieku a ono by to tak aj sedelo na tie 2-3 mesiace. Kým sa tá črevná flóra akoby ustáli, zastabilizuje, tak to chvíľu trvá. To neznamená, že teraz máte hneď meniť formulu, ale pokiaľ by to zapekanie uňho pretrvávalo a nekakal by ani raz za tri dni sám, určite to treba v spolupráci s ošetrujúcim pediatrom skonzutlvať a zvážiť zmenu mlieka. Nie je vhodné pravidlene a dlhodobo pomáhať dieťaťu teplomerom/rektálnou rúrkou. Preto skúste mu dať ten čas na stolicu raz za tri dni, zmeniť probiotiká, odsledovať si stav a následne riešiť s pediatrom. S pozdravom doki K.