Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

  • Odmietanie

    , Autor: Sofia1996

    Dobrý deň. Veľmi na trápi situácia, ktorá u nás nastala. Veľmi som ochorela,mala som silne horúčky angínu a keďže ani syn nebol úplne zdravý, dala som ho na 3 dni k svokre. Ma 18 mesiacov, som na materskej a staram sa o neho 99% pochopiteľne len ja. Už viac krát bol na noc bezomna, je na to zvyknutý. No teraz keď sa vrátil domov, ma odmieta. Vôbec sa netešil, keď ma videl, išiel iba za mužom alebo k svokre, už to trvá tretí deň. Rešpektuje ma, ale keď vidí ocka tak radšej si vyberie jeho. Veľmi ma to trápi lebo nikdy sa takto nechoval, aj keď bol odomna odlúčený. Vždy len mama mama, a teraz ma doma vôbec nevyhľadáva .Proste ma ignoruje.Som z toho zúfalá lebo vidím na svokre, že ju to vnútorne teší..
    Čím to môže byt? Resp môže sa na mna už taký maly hnevať? Dúfam ze sa to vráti do starých koľaji, robím všetko preto…

    Odpovedá: Hrčková & Kundrát

    Dobrý deň, ide o častú otázku, tak si pomôžem staršou odpoveďou, keby ste sa v tom nenašli, napíšte.
    Pre také malé dieťa je „strata“ rodiča existenčná, nevie si vysvetliť rozumovo – a z biologického hľadiska ani nemôže, že mama odišla len na chvíľu. Biologický program prežitia v nás diktuje ísť k tomu, kto je dostupný a stabilný. Dávať tomu nálepky vzdoru alebo nevďaku Vám len odďaľuje návrat k normálnemu vzťahu. Skúste sa len naďalej správať konzistentne prijímajúco, ubezpečte dieťa slovami aj správaním (môžete si vyčleniť nejaký čas len pre neho) že ste tam pre neho. Dajte bokom výčitky jemu aj sebe, ak si niečo vyčítate.. je to náročné obdobie pre všetkých. Veľa zdaru prajem.
    PhDr. Elena Tomková