Psychologická a emočná poradňa

Psychologická a emočná poradňa
87 otázok

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Problémy

  , Autor: 552017

  Mám problém z dcerov uteká z domu za chlapom 26rocnim a ona mal teraz 15 pór
  Artemis ako mám postupovať .Aj má udala na policii ,že jej ubližujeme a tyran aj sociálka to rieši aj žiadosť som podala do diagnostického ústavu ..ďakujem

  Odpovedá: Hrčková & Kundrát

  Dobrý deň,
  odporúčam spolupracovať s odborom sociálnych vecí a rodiny, zabezpečiť dcére čo najlepšiu starostlivosť a záujem o ňu.
  Hrčková

Podobné otázky

 • Problémy so spánkom

  , Autor: ivik-2

  Dobrý deň, prosím Vás o radu.
  Mám 3,5 ročnú dcérku, ktorá poslednú dobu veľmi zle spáva. Je to veľmi citlivé dieťa, dlhšie jej trvalo aj zvyknúť si na škôlku. Inak je veľmi šikovná, v škôlke ju učiteľky chvália, aj na obed tam pekne spí. Počas dňa je naozaj dobré dieťa. Problém nastáva večer keď si ľahne do postele. Mrnčí, plače, že nechce spať v noci, vždy si nájde nejaký dôvod prečo nemôže spať (raz sa bojí že jej niekto vezme hračku, potom že ju bolí palec, alebo že od nej pôjdem preč keď zaspí). V noci sa nad ránom zobudí s tým že už je vyspinkaná, a že ona už spať nechce a nebude, a vyžaduje aby sme boli hore aj my s manželom. Samozrejme keď sa jej snažím vysvetliť že je ešte noc, a treba spať, tak spustí plač a krik, nakoniec zaplakaná opäť zaspí. Párkrát sa stalo, že bola hore aj hodinu a fňukala že spať nebude. Ráno po zobudení rovnaký scenár. Budí za nervózna, hneď mrnčí aby sme vstávali, že ona už nebude spať, pokiaľ jej človej do sekundy nevyhovie tak spustí opäť krik. Trvá to pár minút a potom je celý deň opäť zlatíčko. Ja už neviem ako mán reagovať. Spala sama v izbe, aj s nami v spálni, spoločný spánok to veľmi neovplyvňuje. Od narodenia nebola nejaký extra dobrý spáč, ale toto ma neskutočne vyčerpáva. Trvá to asi 3 týždne, začala zle spávať po tom, ako im v škôlke spojili 3 triedy, mala tam nové deti, nové učiteľky, bola v inej triede. Môže to mať podľa vás súvis? Za každú radu Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Hrčková & Kundrát

  Dobrý deň, ak sa nedeje nič iné, zrejme je to ono- keď je veľa zmien naraz, a nestíhame sa na ne adaptovať; môže prechodne prísť k zvýšeniu hladiny stresu – ten nás pripravuje na zvládanie vecí – a väčšinou prirodzene odoznie. To, ako dcérka direktívne pôsobí, mi príde ako prejav potreby istoty- potrebujeme kontrolovať, čo sa nám deje, a keď to nevieme v jednej oblasti, prenášame to ďalej. Zrejme viete, ako dcéru podporiť – čím viac toho spracujete cez deň (vyrozpráva o zmenách v škôlke, posťažuje sa, odohrá to pri hre s hračkami, odplače, odsmúti, vyjadrí strach), tým pokojnejšia bude noc. Môžete napríklad na nejaké obdobie dodržiavať viac stereotypy a dbať, aby už nemala inde zmeny, kým si na tie zmeny v škôlke nezvykne. Na internete sa už dá nájsť veľa materiálov, ako zachádzať so senzitívnymi (až hypersenzitívnymi) deťmi, skúste, čo by pre vás z toho fungovalo.
  PhDr. Elena Tomková

 • Hnev dietata

  , Autor: danka-4

  Dobry den,
  velmi Vas prosim o radu, nakolko som uz zufala. Mame 2,5 r.syna, ktory sa uz vyse pol roka hneva... nie pre zakazy, snazim sa mu nezakazovat v kuse nieco, ma pevne stanovene hranice, no ide o to,ze je schopny urobit za den vela vystupov (ale riadnych) napr. pre hracky, lebo sa mu na 1x nepodari nieco, lebo nechtiac kopne do auticka atd. Nemoze sa ani zahrat normalne, pretoze je nonstop nervozny a ja to uz nezvladam ;( snazim sa velmi v pokoji to riesit, no uz mi uchadzaju nervy. Vzdy ked je uz kludny, mu pekne vysvetlujeme, no o 5 min. je to tu zas a zas.
  Vcera sme prisli k babke, nakolko mam zdravotne problemy a nezvladam to cele. Chodili sme sem casto, no posledny polrok som to trosku obmedzila, nakolko sa tu sprava este horsie. Uz sa na nu velmi pytal a ja ho nechcem oberat o chvile s nou. Babku zboznuje, ta sa mu samozrejme nonstop venuje, ale to aj ja doma. No boli sme tu hodinu a on 5 strasnych vystupov presne pre to, co pisem vyssie.. babka trosku kopla do auta, polozila kocku dalej, ako chcel.. chcela som si len trosku oddychnut, ale je to este horsie. Zacne vrieskat, kopat, bit.. Dnes som na neho uz riadne nakricala. Co mu moze byt? Ako na to reagovat? Naozaj sa snazim v klude, ano chapem, kocka spadla, nevadi, pod pomozem ti, postavime to este raz.. ale po 20x.. to uz nedavam. Je to stale horsie a horsie. Uz uvazujem aj nad psychologom. Pre seba.
  Prosim o radu a dakujem za Vas cas.

  Odpovedá: Hrčková & Kundrát

  Dobrý deň. Naučiť deti zvládať pocity hnevu a frustrácie, býva naozaj aj pre rodičov veľmi náročné, vyčerpávajúce a taktiež frustrujúce. Tak ako píšete, postarajte sa v tom aj o seba. Čo Vám dodáva silu/ trpezlivosť? Pokojne to môže byť aj rozhovor so psychológom, ale môže to byť aj niečo iné (prechádzka/ šport/ čas s dospelými ľuďmi...) Čokoľvek čo pomáha Vám.
  S akýmikoľvek pocitmi (nie len s hnevom) sa pracuje tak, že sa pomenovávajú, akceptujú a „znormálňujú“. Čo sa vlastne stane keď sa Váš syn nahnevá? Čo to pre neho znamená? Keď to viete, pomenujte to („Nahnevalo ťa to, pretože... “).
  Neviem, čo presne myslíte pod tým, že spraví veľa „riadnych“ výstupov. Kričí?/ Plače?/Búcha? / Bije? ... Na problematické vyjadrovanie hnevu, je fajn poskytnúť prijateľnú alternatívu (napr. keď dieťa bije rodiča, môžeme mu poskytnúť vankúš na búchanie/ keď dieťa ničí hračky, môžeme mu poskytnúť kartón na ničenie/ napr. keď dieťa kričí veľmi nahlas/ môžeme mu ukázať ako „kričať pošepky“) Vo veku Vášho syna je myslím vhodné aj tieto alternatívy predviesť, nie len ich slovne navrhnúť.
  Ak sa „iba“ hnevá a nie je to sprevádzané vyslovene deštrukčným, ubližujúcim či spoločensky nevhodným správaním, môžete ho nechať sa iba hnevať. Možno nie vždy treba riešiť situáciu za dieťa.
  V prípade, že bude pokračovať Váš pocit, že sa to stále zhoršuje, môžete skúsiť terapiu hrou pre syna, prípadne nácvik rodičovských zručností/ filiálnu terapiu. Prípade môžete skúsiť navštíviť detského psychológa, ktorý sa venuje diagnostike, aby Vám pomohol rozlíšiť či ide o prirodzený vývinový hnev, alebo o niečo iné. Držím palce.
  Marta Lazíková Merešová