• Výsledky testov

    Dobrý deň pán doktor môžem sa opýtať ako veľmi sa obávať? Výsledky testov mám
    Hodnoty: MS- AFP: 77.73kiu/L
    Total hcG hodnota: 30.0 Kiu/L
    Screening mi vyšiel pozitívny
    Riziko downovho syndrómu 1v 100 000
    Riziko NTD 1v 30
    Vek mám 23 rokov

    Dobrý deň,
    riziko Downovho syndrómu je vo Vašom prípade nižšie ako má bežná tehotná, takže to je negatívne.
    Ale máte zvýšené riziko rázštepu neuronálnej trubice - v dôsledku vyššej hodnoty AFP, tento výsledok je taký, že z 30 žien má 29 zdravý plod a 1 plod má rázštep.
    Býva to občas falošne pozitívne pri zakrvácaní v gravidite.
    Toto sa rieši podrobným ultrazvukovým vyšetrením so zameraním na chrbticu a brušnú stenu. Dá sa urobiť aj odber plodovej vody so stanoveným AFP v nej. Občas sa stáva, že v plodovej vode je normálna hodnota a v krvi vyššia, vtedy je zvýšené riziko vzniku niektorých neskorších komplikácií, ako je preeklampsia a odlučovanie placenty.