• pozitivny test na protilatky u RH negativnej matky

    dobry den,
    rada by som sa dozvedela, co sa moze stat, alebo co bude nasledovat... som v 29. tyzdni tehotenstva... v 26. tt mi robili test na protilatky, kedze som Rh negativna a manzel Rh pozitiv... vcera mi oznamili, ze vysledky testov na protilatky boli pozitivne a tak opakovali odber.. chcela som vediet co to znamena, aky je dalsi postup, ale lekar sa k tomu nechcel moc vyjadrit... citam rozne prispevky a clanky lekarov na webe, ale vsade je skor pisane o prevencii a starostlivosti o rh negativne matky a malo o tom, ake to moze mat nasledky pre babetko alebo ako sa postupuje, ked su vysledky pozitivne... mohli by ste mi k tomu prosim napisat nieco viac? akym sposobom sa mohli tie protilatky vytvorit? este doplnam informaciu, ze toto je moje druhe tehotenstvo, prvy sym je Rh pozitiv a tak som po porode dostala Rhegu.. neviem vsak ci v dostatocnom mnozstve, kedze krv na zistenie mnozstva protilatok mi nebrali... dakujem

    Dobrý deň,
    mám pomerne málo informácii, ale nerobili Vám amniocentézu ? Po nej sa podáva anti D protilátka, ktorá zostáva v krvi pomerne dlho a preto sú potom falošne pozitívne testy. To býva najčastejšia príčina.
    Ak však máte svoje prirodzené protilátky, závisí na ich množstve, na ich druhu a na Rh vyvíjajúceho sa plodu.
    Mala by sa sledovať ich hladina a vzostup a sledovať stav plodu, ak by plod začal vykazovať známky anémie, potom je potrebné tehotnosť ukončiť skor, ale to sú extrémne vzácne prípady.